Dışişleri’nden, Irak’ın bazı şehirlerine gitmekten kaçının çağrısı

Dışişleri Bakanlığı, son gelişmeler çerçevesinde Irak’ta bulunan veya Irak’a seyahat etmeyi öngören Türk vatandaşlarına yönelik seyahat ve güvenlik duyurusunda bulundu. Dışişleri, Irak’ta bölgesel farklılıkların olabileceğine...

Dışişleri’nden, Irak’ın bazı şehirlerine gitmekten kaçının çağrısı
13 Haziran 2014 Cuma 16:03

Dışişleri Bakanlığı, son gelişmeler çerçevesinde Irak’ta bulunan veya Irak’a seyahat etmeyi öngören Türk vatandaşlarına yönelik seyahat ve güvenlik duyurusunda bulundu. Dışişleri, Irak’ta bölgesel farklılıkların olabileceğine dikkat çekmekle birlikte, özellikle Musul, Bağdat, Kerkük ve Selahattin kentlerinden uzak durulması çağrısında bulundu.

Dışişleri’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklama şu şekilde: “Daha önce Bakanlığımız ve Irak’taki temsilciliklerimizce yapılan güvenlik ve seyahat uyarılarında da belirtildiği gibi, Irak genel olarak güvenlik açısından riskli bir ülke olarak görülmekte, ancak ülkedeki güvenlik durumu bölgesel farklılıklar arz edebilmektedir. Son günlerde özellikle Musul başta olmak üzere, Irak’ta yaşanan olağanüstü gelişmeler ve çatışmalar dikkate alınarak, yeni ve daha kapsamlı bir güvenlik uyarısı yapılması gereği duyulmuştur. İlk aşamada, çatışma ve istikrarsızlığın en yoğun yaşandığı Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat’ta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından her koşulda müteyakkız bulunarak, mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları ve bu vilayetlere seyahat etmekten kaçınmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir. Mevcut koşullarda vatandaşlarımızın Irak’ın bu vilayetlerinden ayrılmalarına ilişkin planlamayı yaparken, güvenlik durumunun daha da bozulması ihtimalini dikkate alarak, en ihtiyatlı ve emniyetli hareket tarzını benimsemeleri önerilmektedir.

Bu itibarla, önümüzdeki günlerde güvenlik konusunda başka vilayetlerde meydana gelebilecek gelişmelere göre, Irak’a ilişkin bu seyahat ve güvenlik duyurumuzun kapsamında gerekli değişikliklere gidilebilecek olup, kamuoyumuz güncel gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir. Vatandaşlarımızın, Bakanlığımız, Bağdat Büyükelçiliğimiz, Basra ve Erbil Başkonsolosluklarımızca görev bölgeleri koşullarına göre farklılık arz edebilecek güvenlik durumu hakkında yapacakları uyarı ve duyuruları takip etmelerinde fayda görülmektedir.

Ayrıca, olağan dışı hallerde aşağıda irtibat bilgileri sunulan haftanın yedi günü 24 saat hizmet veren Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne veya Bakanlığımızda kurulan Kriz Merkezine başvurulması mümkündür: Konsolosluk Çağrı Merkezi Tel: +90 312 292 29 29 / Kriz Merkezi Tel: + 90 312 292 29 50 "

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×