Dışişleri yetkilisi: Risk tehdidi altında bir büyükelçiliğimiz yok

Başta Suriye ve Irak olmak üzere Libya ve Somali gibi ülkelerde yaşanan gerginliğe rağmen Türkiye’nin bölgede büyükelçilik ya da başkonsolosluk tahliyesinde bulunmayacağı kaydedildi. Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, şu...

Dışişleri yetkilisi: Risk tehdidi altında bir büyükelçiliğimiz yok
10 Temmuz 2014 Perşembe 19:03

Başta Suriye ve Irak olmak üzere Libya ve Somali gibi ülkelerde yaşanan gerginliğe rağmen Türkiye’nin bölgede büyükelçilik ya da başkonsolosluk tahliyesinde bulunmayacağı kaydedildi. Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, şu anda tahliyeyi gerektirecek herhangi bir dış temsilciliğin olmadığını vurguladı.

Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydeden Dışişleri’nden üst düzey bir yetkili Suriye’de, Irak’ta, Libya’da, Somali’de, Yemen’de yaşanan sorunlara dikkat çektikten sonra “Şu an itibari ile endişe içerisinde olduğumuz risk tehdidi yüksek olduğu bir başka temsilciğimiz yok” diye konuştu. Türkiye olarak teyakkuzda olduklarının altı çizildi.

Musul ve Telafir’in tamamının IŞİD’in elinde olduğunu kaydeden yetkili, Irak’ta yapılan seçimlerin ardından hükümet kurma çalışmaların devam ettiğini anlattı. Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye getirilen TIR şoförlerinin ülkeye dönmesinde herhangi bir pazarlığın gerçekleşmediğini ve rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik olarak herhangi bir ödemenin yapılmadığının altını çizen Dışişleri yetkilisi, “Başkonsolosluk personelimiz hala IŞİD’in elinde. Onunla ilgili maalesef olumlu bir gelişme olmadı bugüne kadar.” değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri yetkilisi, basında çıkan Musul’daki başkonsolosluğunda kadrosuz işçi çalıştırıldığı iddialarına da değinerek yurt dışındaki temsilciliklerde kadrolu çalışanların yanı sıra sözleşmeli personelden de hizmet alımı yaptıklarından söz etti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×