Cumhurbaşkanı seçimleri için KKTC'de oy kullanma işlemi başladı

Cumhurbaşkanı seçimi için KKTC'de oy verme işlemi bugün başladı. KKTC’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararı uyarınca bugünden itibaren 3 Ağustos’a kadar Lefkoşa Türk Lisesi ile 20 Temmuz...

Cumhurbaşkanı seçimleri için KKTC'de oy kullanma işlemi başladı
31 Temmuz 2014 Perşembe 13:48

Cumhurbaşkanı seçimi için KKTC'de oy verme işlemi bugün başladı. KKTC’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararı uyarınca bugünden itibaren 3 Ağustos’a kadar Lefkoşa Türk Lisesi ile 20 Temmuz Fen Lisesi’nde oy kullanabilecek.

Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup da KKTC’de yaşayan 90 bin civarındaki seçmen, iki okuldaki sandıklarda, YSK’dan aldıkları randevu uyarınca 08.00-17.00 saatleri arasında oy verebilecek. Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bugün sandık kurulan okulları ziyaret etti. Akça, 2 Ağustos Cumartesi günü 08.00-12.30 saatleri arasında Lefkoşa Türk Lisesi’nde oyunu kullanacak.

Yurt dışında yaşayan seçmenler için yapılan düzenlemeyle seçmenlere, oy verebilmeleri için YSK’nın web sitesi aracılığıyla randevu verildi. Randevu almayan seçmenlere ise sistem tarafından otomatik randevu verildi. Randevu almayan ve “seçim sistemi” tarafından kendilerine otomatik randevu verilen seçmenlerin oy verme günü, saati ve yerlerini www.ysk.gov.tr internet adresinden kontrol etmesi gerekiyor.

İnternet imkanı olmayanlar randevu gün, saat ve oy kullanılacak sandıklarını YSK’nın 904449975 telefon numaralı çağrı merkezinden mesai saatleri içinde, ya da Lefkoşa Büyükelçiliği’nin 6003173-74 konsolosluk numarasından, 6003100 numaralı büyükelçilik santralinden öğrenebilecek.

RANDEVUYU KAÇIRAN SEÇMENLER DE OY KULLANABİLECEK

Oy kullanmak için randevu gününü kaçıran seçmenler, Lefkoşa’da kurulacak sandıklarda oy kullanma hakkını kaybedecek. Randevusunu kaçıran seçmenler ancak Türkiye’deki 42 gümrük kapısında oyunu kullanabilecek.

Gümrük kapılarında 26 Temmuz’da başlayan oy verme işlemi ise 10 Ağustos’a kadar sürecek. Seçmenlerin sandık başına TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanı veya pasaportla gitmeleri gerekiyor.

Öte yandan, Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, dün düzenlediği basın toplantısında, seçmenlerin oy kullanma gününü kaçırmamasının büyük önem taşıdığını, saatinden geç gelenlerin ise sıranın sonuna geçip sırası gelince oyunu kullanabileceğini söylemişti.

CİHAN

Cumhurbaşkanı seçimleri için KKTC'de oy kullanma işlemi başladı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×