Cumhurbaşkanı Gül: Kıbrıs sorununun ilanihaye sürmesine müsade etmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kıbrıs’ta samimiyetle çözüm istediklerini söyledi. Gül, Kıbrıs Türk tarafını çözümsüzlüğün mağduru haline getiren mevcut statükonun ilanihaye sürmesine müsaade etmeyeceklerinin de bilinmesi gerektiğini...

Cumhurbaşkanı Gül: Kıbrıs sorununun ilanihaye sürmesine müsade etmeyeceğiz
20 Temmuz 2014 Pazar 14:33

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kıbrıs’ta samimiyetle çözüm istediklerini söyledi. Gül, Kıbrıs Türk tarafını çözümsüzlüğün mağduru haline getiren mevcut statükonun ilanihaye sürmesine müsaade etmeyeceklerinin de bilinmesi gerektiğini kaydetti.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına onur konuğu olarak katılan Gül, başkent Lefkoşa’da Dr. Küçük Bulvarı’ndaki resmi geçit töreninde halka hitap etti.

Abdullah Gül konuşmasında, 2007’de göreve başlarken ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yaptığını; 7 yıllık görev süresi bitmek üzereyken de cumhurbaşkanı olarak son yurt dışı ziyaretini yine KKTC’ye yaptığını hatırlattı.

Gül, Kıbrıslı Türk kardeşlerinin coşkusunu gönülden paylaştığını vurgulayarak, Barış Harekatı’nın Kıbrıs tarihinde dönüm noktası olduğunu; 20 Temmuz 1974’te Girne kıyılarında tutuşan meşalenin Kıbrıs Türk halkının yolunu aydınlattığını vurguladı.

"RUMLARIN 'HAYIR'INI UNUTTURMAMAK LAZIM”

50 yıldır dünya gündeminde olan Kıbrıs sorununun çözümlenmesi zamanının çoktan gelip geçtiğine vurgu yapan Gül, “Ama o büyük fırsat Rum tarafının ‘hayır’ demesiyle gerçekleşmedi. Bunu hiçbir zaman unutturmamak lazım.” dedi.

Çözüm müzakerelerinde 2008-2012 yıllarında tüm yapıcı önerilerin neredeyse Türk tarafından geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, müzakereler bu yıl 11 Şubat’ta yeniden başlarken, çözüm irade ve kararlılığının Kıbrıs Türk tarafında en güçlü şekilde mevcut olduğunu söyledi.

Türkiye’nin de garantör ve anavatan olarak sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdiğini ifade eden Abdullah Gül, tüm samimiyetle çözüm istediklerini belirterek, Kıbrıs Türk tarafını çözümsüzlüğün mağduru haline getiren mevcut statükonun ilanihaye sürmesine müsaade etmeyeceklerinin bilinmesini istedi.

SU PROJESİ

Gül, Türkiye’den KKTC’ye gelecek suyla ilgili projede sona yaklaşıldığına da işaret ederek, bunun iki ülke arasındaki dayanışmayı yeni bir fiziki bağla pekiştireceğini vurguladı. Gül, suyun sadece adanın kuzeyine değil, tamamına hayat vermesinin ve adil ve kalıcı çözümü taçlandırmasının en samimi arzuları olduğunu ifade etti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×