Cumhurbaşkanı Gül, İtalya’ya geldi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napalitano’nun daveti üzerine başkent Roma’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, İtalya’ya geldi
28 Ocak 2014 Salı 22:38

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napalitano’nun daveti üzerine başkent Roma’ya geldi. Cumhurbaşkanı Gül’ü Roma Ciampino Askeri Havaalanı’nda Türkiye’nin İtalya Büyükelçisi Hakkı Akil ve diğer yetkililer karşıladı. Gül’ün İtalya ziyaretine eşi Hayrünnisa Gül, gazeteci ve çok sayıda iş adamı katılıyor. Ziyarete A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim de iştirak ediyor.

Ciampino Askeri Havaalanı’ndan İtalyan polisinin aldığı sıkı güvenlik önlemi altında kalacağı otele geçen Gül’ün Roma’daki temasları yarın başlayacak. Cumhurbaşkanı Gül için önce Quirinale Sarayı’nda İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano tarafından karşılama töreni yapılacak. İki Cumhurbaşkanı, burada önce baş başa akabinde heyetler arası görüşmelere iştirak edecek. Görüşmelerin ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı Gül, Roma temasları kapsamında daha sonra İtalya Senatosu’nu, ardından Roma Belediyesi’ni ziyaret edecek. Yarın akşam ise İtalya Cumhurbaşkanı Napalitano, Cumhurbaşkanı Gül onuruna akşam yemeği verecek.

Cumhurbaşkanı Gül ziyaretinin ikinci günü 30 Ocak’ta ise önce Türkiye’nin İtalya Büyükelçiliği’nde İtalyan ve Türk işadamları ile kahvaltıda bir araya gelecek. Daha sonra Meçhul Asker Anıtı’na çelenk koyacak. İş Forumu’na iştirak edecek Gül, akabinde Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi’nin açılışına katılacak. Gül, Roma’nın sembolü tarihi Kolezyum’u da ziyarete edecek. Gül, aynı gün akşam, Roma’da İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano ve eşi Clio Maria’nın onuruna vereceği konsere iştirak edecek. Cumhurbaşkanı Gül, İtalya ziyaretinin son günü 31 Ocak’ta ise önce İtalya Başbakanı Enrico Letta’yı kabul edecek daha sonra ziyaretin ikinci ayağı Floransa’ya geçecek. Gül, buradaki temaslarının ardından aynı gün Ankara’ya dönecek.

28-31 Ocak günlerini kapsayan ziyarette Cumhurbaşkanı Gül’e, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşlik ediyor.

CİHAN

Cumhurbaşkanı Gül, İtalya’ya geldi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×