Colville: Musul'da yüzlerce kişi öldürülmüş olabilir

BM İnsan Hakları Konseyi Sözcüsü Rupert Colville, Irak-Şam İslam Devleti adlı örgütün Musul'da öldürdüğü insanların sayısının yüzleri bulmuş olabileceğini söyledi.Rupert Colville, Musul'da polis için çalışan 17 sivil ile bir mahkeme...

Colville: Musul'da yüzlerce kişi öldürülmüş olabilir

BM İnsan Hakları Konseyi Sözcüsü Rupert Colville, Irak-Şam İslam Devleti adlı örgütün Musul'da öldürdüğü insanların sayısının yüzleri bulmuş olabileceğini söyledi.

Rupert Colville, Musul'da polis için çalışan 17 sivil ile bir mahkeme çalışanın katledildiğine dair haberler aldıklarını ifade etti. Ayrıca, 4 kadına tecavüz edildi ve kadınlar daha sonra öldürüldü. Gürcistan vatandaşı 16 kişi kaçırıldı. Hapishanelerden bırakılan hükümlülerin ise hapse girmelerine sebep olan kişilerden intikam almak için harekete geçtikleri belirtildi.

Rupert Colville, hükümet güçlerinin de 6-8 Haziran tarihlerinde yerleşim bölgelerini top ateşine tuttuğu ve 30 sivilin öldüğüne dair bilgilere sahip olduklarını dile getirdi. Colviller, ayrıca askerlerin Musul'u terk etmeye çalışan sivilleri kontrol noktasından geri çevirdiğine dair haberlerin geldiğini ifade etti.

Colville, uluslararası hukuka göre, savaşan tarafların silahlarını bırakan ordu mensuplarına insanca davranmak zorunda olduğunu da sözlerine ekledi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Adrian Edwards ise Musul'dan kaçıp Erbil ve Duhok'a sığınan insanlardan bir kısmının ailelerin yanına yerleştiğini, bir kısmının ise ellerindeki son parayı da otellere verdiğini ifade etti. Birçok ailenin okullara, camilere, kiliselere ve inşa halindeki binalara sığındığını, en önemli önceliğin bun insanlara barınma imkanı sağlamak olduğunu dile getirdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×