Çinliler, ‘’kavimler göçü''ne başlıyor

1,3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de halk, yaklaşan geleneksel Bahar Bayramı nedeniyle memleketlerine gitmeye hazırlanıyor.

Çinliler, ‘’kavimler göçü''ne başlıyor
14 Ocak 2014 Salı 14:53

1,3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de halk, yaklaşan geleneksel Bahar Bayramı nedeniyle memleketlerine gitmeye hazırlanıyor.

Konuyla ilgili Pekin’deki Devlet Konseyi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan yetkililer, bayramda 40 gün boyunca 3 milyar 600 milyon seyahat yapılacağını belirterek, bu rakamın geçen yıla göre 200 milyon daha fazla olduğunu söyledi. Geleneklere göre, bayramı aile üyeleriyle birlikte geçirmek çok önemli. Bu yüzden hemen herkes, memleketlerine giderek, bayramı ailece kutlayacak. Bu aynı zamanda dünyadaki en büyük iç göç olarak da biliniyor.

12 hayvanlı Çin’in geleneksel takvimine göre bu yıl "at yılına" girilecek.

7 gün sürecek resmi Bahar Bayramı (Çinliler Chun Jie olarak adlandırıyor) tatili, 31 Ocak'ta başlayacak. Halk, sevdikleriyle daha fazla vakit geçirmek için bu süreyi izin alarak uzatma yoluna gidiyor.

1 MİLYON SAHTE TREN BİLETİ ELE GEÇİRİLDİ

Her yıl olduğu gibi bu yıl da en büyük ulaşım aracı olarak tren kullanılacak. Çin Demir Yolları Şirketine göre, bu yıl bayramda 40 gün boyunca 257,8 milyon kişi trenle seyahat yapacak.

Güvenli ve ucuz olmasından dolayı trenin daha fazla tercih edilmesi, bazı sahtekârları harekete geçirdi. Polis, Wuhan şehrinde 1 milyondan fazla sahte tren bileti satan 8 şüpheliyi yakaladı. Polisin yakaladığı Zhou adındaki Çinlinin, 2011 yılından beri internet üzerinden 18 bin 325 sahte tren bileti sattığı kaydedildi. Polis, biletler satılırken, sahte mühür ve sahte fatura kullanıldığını açıkladı.

Halkın, bilet alırken, daha dikkatli olması istendi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×