Çinliler, ‘’At Yılı’’nı kutlamak için panayırlara akıne etti

Çin, dün gece geleneksel 12 hayvanlı ay takvimine göre yılan yılını geride bırakıp, at yılına girdi.

Çinliler, ‘’At Yılı’’nı kutlamak için panayırlara akıne etti
31 Ocak 2014 Cuma 15:58

Çin, dün gece geleneksel 12 hayvanlı ay takvimine göre yılan yılını geride bırakıp, at yılına girdi. Bu bayram aynı zamanda ülkede Çin yeni yılı ya da Bahar Bayramı (Chunjie) olarak da adlandırılıyor. Bayram için bu sabah kurulan panayırlar ise halkın en çok rağbet ettiği yerlerden. Çin'in başkenti Pekin'deki Ditan Parkı da bayram etkinliklerinin yapıldığı yerlerin başında geliyor. Buraya kurulan panayırda renkli görüntüler oluştu.

Geçmişi bin yıldan öncesine dayanan panayırlara akın eden halk, buralarda yemek yiyor, eğleniyor, hatıra fotoğrafı çektiriyor ve geleneksel kıyafetler ile yemekleri tanıma imkânı buluyor. At yılı olduğu için at sembolü olan ürünler büyük rağbet görüyor burada.

7'den 77'ye herkesin gezdiği panayırlar Çin gelenek ve göreneklerinin canlı kalıntısı olarak kabul ediliyor. "Halkın karnavalı" da diye bilinen panayırlar Çin'e özgü geleneksel Çin kırmızısı olarak bilinen renkli figürlerle süslenmiş. ‘’İğne atsan yere düşmez’’ tabiri bu panayır için söylense yalan olmaz.

Budizm inancına göre tütsü yakma, şiş kebap, değişik geleneksel dans gösterileri ve şans oyunları Ditan’daki panayırda göze çarpan manzaralardan.

Panayırda Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan ve Cihan kamerası önünde Çin’e has küçük el davuluyla özel bir gösteri de yapan iki Çinli sanatçı, her gün sabah ve öğleden sonra olmak üzere toplam 4 saat gösteri yaptıklarını söyledi. Aynı sanatçılar, Pekin’in başkent olması nedeniyle kalabalık olduğu, Ditan’daki panayırın ise Pekin’in en kalabalık panayırı olduğunu belirtti.

Torunuyla ailecek panayırı gezmeye gelen Zhou isimli Çinli ise, panayırın kalabalık olduğunu, çok eğlendiklerini ve mutlu olduklarını ifade etti.

Bahar Bayramı, Çin'in ay takvimine göre 12. ayın 23. gününde başlıyor ve yeni yılın ilk ayının 15. günü kutlanan ve Çinlilerin Yuanxiaojie olarak adlandırdıkları Fener Bayramı'na kadar yaklaşık üç hafta sürüyor. CİHAN

Çinliler, ‘’At Yılı’’nı kutlamak için panayırlara akıne etti (Özel)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×