Çinli siyasilerden ‘halka açılım atağı’’

Ülkedeki yolsuzluklardan dolayı halkın nazarında kredi kaybı yaşayan Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileri, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile birlikte halka açılım atağına katılıyor.

Çinli siyasilerden ‘halka açılım atağı’’
03 Ocak 2014 Cuma 16:13

Ülkedeki yolsuzluklardan dolayı halkın nazarında kredi kaybı yaşayan Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileri, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile birlikte halka açılım atağına katılıyor.

Geçtiğimiz gün Xi, eski liderlerin aksine başkent Pekin’de sıradan bir Çin lokantasına giderek buharda pişirilen Çin çöreği yemiş ve 21 yuan (3,5 dolar) ödemişti. Xi'nin bu sürpriz adımı ülkede geniş yankı uyandırmıştı.

2013 yılının başında Hong Kong medyası, Çin Cumhurbaşkanı Xi’nin korumaları olmaksızın taksiye bindiği ve Pekin sokaklarında dolaştığı haberini yayınlamıştı. ÇKP’ye yakınlığıyla bilinen Hong Kong gazetesinin bu haberi sonrasında yalanlanmıştı.

Xi, yetkilileri uyararak, sürekli halktan kopuk yaşamamaları, halkla köprüler kurmaları, aksi halde yok olmaya mahkûm olacaklarını söylemişti. Çin’de liderlerin halkın dertlerinden uzak bir şekilde merkezi liderlerin kaldığı Zhongnanhai yerleşkesinden dışarı çıkmadıkları eleştirisi yapılıyordu.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Xi’nin söz konusu sürpriz ziyaretinin ardından diğer Çinli yetkililer de halka kaynaşma adına benzer faaliyetlerde bulunmaya başladı.

Ülkenin ortasında yer alan Zhengzhou şehrinin parti sekreteri Wu Tianjun, metroya binerek halkla seyahat etti. Wu’nun görüntüsü olumlu karşılandı.

Pekin’in polis şefi Fu Zhenghua da gazeteciler tarafından Pekin’in merkezi ve trafiğe kapalı caddesi Wangfujing’de ekibiyle birlikte üniformalı olarak gece devriyesinde "tesadüfen" görüntülendi. Fu’nun caddede gezerken bir vatandaşla sohbet ettiği fotoğrafı yansıdı medyaya.

Ülkenin güneydoğusundaki Nanjing şehrinde de söz konusu açılıma yönelik ÇKP yetkilileri yerel halkla ÇKP binasında çay içti.

Bu adımların en ilginci ise Guangdong eyaletinin Foshan şehri Valisi Liu Yuelun’dan geldi. Gıda güvenliği konusunda attığı adımlarla bilinen Liu, yerel bir televizyon programına katılarak, kalkan balığı kızartarak samimi pozlar verdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×