Çinli bilim insanları, ateşe dayanıklı kâğıt geliştirdi

Çinli bilim insanlarının, ateşe dayanıklı kâğıt geliştirdiği bildirildi.Çin medyasına göre, Shanghai Seramik Enstitüsü ve Çin Bilimler Akademisi araştırmacıları, ateşe karşı dayanıklı yeni bir kâğıt geliştirdi.

Çinli bilim insanları, ateşe dayanıklı kâğıt geliştirdi
15 Şubat 2014 Cumartesi 18:18

Çinli bilim insanlarının, ateşe dayanıklı kâğıt geliştirdiği bildirildi.
Çin medyasına göre, Shanghai Seramik Enstitüsü ve Çin Bilimler Akademisi araştırmacıları, ateşe karşı dayanıklı yeni bir kâğıt geliştirdi. Ateşin, kâğıttan tarihi eserler için kâbus olduğu vurgulanan haberde, geliştirilen kâğıdın, bin santigrat derece altında bile yanmadığı kaydedildi.
Halkın Günlüğü gazetesine göre, söz konusu araştırma 27 Ocak 2014 tarihinde "Chemistry - A European Journal" dergisinde yayımlandı.
Ateşe dayanıklı kâğıdın kalsiyum fosfat bileşiminden oluşan yeni bir maddeden yapıldığı ifade edildi.
Haberde ayrıca inorganik yeni kâğıt türünün esnek ve yanmaz olduğu ve sıradan bir kâğıt hissi verdiği dile getirildi. Medyaya yansıyan fotoğrafta, yırtılıp, kıvrılabilen söz konusu kâğıdın güçlü asit ile yok edildiği görülüyor. Fotoğraflarda ayrıca normal bir kâğıt parçası ve yeni kâğıdın 30 saniye boyunca ateşe tabi tutulduğu, normal kâğıdın 6 saniyede yanıp kül olduğu, geliştirilen yeni kâğıdın ise 28 saniyede bile yanmadığı görülüyor.
Araştırmacılar, geliştirdikleri kâğıdın uzun süre korunabilmesinden ötürü de önemli belgeler için kullanılabileceğini belirtti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×