Çin’den Suriye’ye: Masaya oturun

Çin, Suriye hükümeti ve muhalefetine, soruna çözüm bulmak için görüşmeye başlama çağrısı yaptı.

Çin’den Suriye’ye: Masaya oturun
19 Ocak 2014 Pazar 12:58

Çin, Suriye hükümeti ve muhalefetine, soruna çözüm bulmak için görüşmeye başlama çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, sorunun ne kadar büyük, ne kadar derin tutarsızlık ve ne kadar zorlukları olursa olsun, Suriye’de iki tarafın masaya oturması, uluslararası toplumun ortak çabaları sonucu yeni görüşmenin başlamasıyla her tarafın kabul edebileceği bir çözümün çıkacağını söyledi.

Wang’ın dünkü açıklaması, çarşamba günü Suriye’deki sorunla ilgili yapılacak Cenevre 2 toplantısı öncesi geldi.
Söz konusu toplantı, Suriye hükümeti ile muhalifleri müzakere masasında bir araya getirip, çatışmayı sonlandırmak ve 30 Haziran 2012'de varılan Cenevre Bildirisi'nin tam yerine getirilmesi suretiyle Suriye'de siyasi geçişin başlatılmasını amaçlıyor.

Wang, Cenevre 2 konferansının planlandığı gibi yapılıp yapılmamasının uluslararası toplum için önemli bir endişe konusu olduğunu da belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı, her iki taraf için, müzakerelere başlanmasının başlı başına büyük bir başarı ve önemli bir eşik olduğunu da kaydetti.

Suriye’de 3 yıldır süren çatışmaya da dikkat çeken Wang, sorunun çok karmaşık olduğunu vurgulayarak, gerçeklerin, askeri hamlelerin sorunu çözemeyeceğini gösterdiğini de savundu.

Wang, uluslararası toplumun mutabakatı ve diyalog yoluyla siyasi çözümün tek doğru yol olduğu ve bunun aynı zamanda tarafların da sıkı şekilde bağlı kalmaları gereken bir yön olduğunu vurguladı.

Wang açıklamasında ayrıca tüm tarafların kabul edebileceği bir çözüm için Çin’in pozitif ve yapıcı çaba göstermeye devam edeceğini de söyledi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler, Suriye muhalefetinin en önemli gruplarından Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun İstanbul’daki toplantıda 2. Cenevre Konferansı'na katılma kararı almasını olumlu karşıladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×