Çin’den kısa kısa…

METRODA UÇAKLARDAKİ GİBİ GÜVENLİK KONTROLÜ BAŞLIYORÇin'in başkenti Pekin’de metro istasyonlarında artık yolcular da güvenlik kontrolünden geçiyor.

Çin’den kısa kısa…
21 Aralık 2013 Cumartesi 11:18

METRODA UÇAKLARDAKİ GİBİ GÜVENLİK KONTROLÜ BAŞLIYOR

Çin'in başkenti Pekin’de metro istasyonlarında artık yolcular da güvenlik kontrolünden geçiyor.

Artan güvenlik endişesinden dolayı Pekin’deki tarihi Tiananmen Meydanı’nda bulunan iki metro istasyonunda yolcuların üst arama gibi güvenlik kontrolüne tabi tutulacağı kaydedildi. Devlet medyasına göre bu uygulamanın pilot olarak başlatılacağı, alınacak sonuçlara göre diğer istasyonlarda da uygulanabileceği belirtildi. Mevcut uygulamada metroya binecek yolcular sadece yanındaki eşyalarını X-Ray cihazından geçiriyordu.

YOĞUNLUKTAN DOLAYI BİLET FİYATLARI ARTACAK

Öte yandan Pekin hükümeti, metro bilet fiyatlarını arttırmayı planlıyor. Mevcut uygulamada 2 yuanlik (0,3 TL) biletle şehirdeki 16 metro hattında istasyondan çıkmadan seyahat yapabiliyordu. Halk da genelde trafik sıkışıklığının özellikle iş saatlerinde çekilmez hale geldiği Pekin’de genelde metroyu tercih ediyor. Her ne kadar sabah ve akşam yoğun saatlerde metro çekilmez hale gelse de işe yada eve geç kalma riski olmadığından ötürü halk genelde metroyu tercih ediyor. Yönetim, 8 hatta günlük 4 milyon yolcunun taşındığı Pekin’deki metro hatlarında yoğun saatlerdeki yolcu yoğunluğunu azaltmak için bilet fiyatlarını 5-6 yuana (1 TL) çıkarmayı planlıyor. Buna göre sabah 06:30-09:00 saatleri arası, akşam da 16:30-19:00 saatleri arasında yüksek fiyat uygulaması öngörülüyor.

Pekin hükümeti 2012 yılında metro için 17,5 milyar yuan (2.88 milyar dolar) sübvansiyon yapmıştı.

HAVA KİRLİLİĞİNİN OLUŞTURDUĞU BULANIKLIK SORUNU

Dünyada hava kirliliğinin en ciddi seviyeye çıktığı şehirlerinden Pekin’in Belediye Başkan Yardımcısı Lin Keqin, hava kirliliğinin sebep olduğu bulanıklığı gidermek için yapay yağışın uyarılması ve sisin indirgenmesi kullanılarak bilimsel deneyler yapılacağını söyledi. Lin ayrıca, şehirdeki hava istasyonlarının yüzde 50’sinin de şehirdeki yüksek binalardan etkilendiğini ve hükümetin 2 yıl içinde 200 hava istasyonu daha kuracağını söyledi.

ABD İÇİN EN ETKİLİ İSİM ÇİN CUMHURBAŞKANI Xİ

ABD’nin askeri ve hükümet haberleriyle uzmanlaşmış yayını Savunma Haberleri, dünyada ABD savunması için en etkili 100 kişiyi seçti. Bunların en tepesinde ise Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bulunuyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×