Çin’de 6.1 büyüklüğünde deprem: 150 ölü

Çin'in güneyinde meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 150'e yükseldiği bildirildi. Çin'in Yunnan eyaletinde yaşanan depremde evlerin yıkıldığı da belirtiliyor. Yıkılan binalar arasında bir okulun da olduğu kaydedildi.ABD...

Çin’de 6.1 büyüklüğünde deprem: 150 ölü

Çin'in güneyinde meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 150'e yükseldiği bildirildi. Çin'in Yunnan eyaletinde yaşanan depremde evlerin yıkıldığı da belirtiliyor. Yıkılan binalar arasında bir okulun da olduğu kaydedildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Enstitüsü (USGS), 6.1 büyüklüğündeki depremin yerin 1,6 kilometre derinliğinde meydana geldiğini açıkladı. Çin medyası ise depremin Yunnan eyaleti ve çevresindeki bölgelerde şiddetli hissedildiğini aktardı.

Çin’in resmi Xinhua ajansı, depremin merkez üssünün Yunnan eyaletinin Ludian bölgesindeki Longtoushan kasabası olduğunu belirtti. Deprem bölgesinde iletişim hatlarının ciddi zarar gördüğü ve kurtarma ekiplerinin yardıma koştuğu ifade edildi.

Xinhua elektriğin de kesildiği bölgede bir okulun çöktüğünü bildirdi. Çin hükümetinin ise bölgeye 2 bin çadır ve 3 bin yatak gönderdiği açıklandı.

Depremin yaşandığı Ludian bölgesinin nüfusu ise 265 bin olarak kaydedildi.

Çin’de sık sık deprem yaşanırken, 2008 yılında Sichuan eyaletinde meydana gelen depremde 70 bin kişi ölmüştü. CİHAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×