Çin ve Güney Kore, STA için 9. kez masaya oturdu

Güney Kore ve Çin'nin, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalamak için yaptıkları 9. görüşme sona erdi.

Çin ve Güney Kore, STA için 9. kez masaya oturdu
10 Ocak 2014 Cuma 16:33

Güney Kore ve Çin'nin, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalamak için yaptıkları 9. görüşme sona erdi.

Çin'in Xian şehrinde başlayan 9. Güney Kore-Çin STA Mutabakat Görüşmesi sona erdi. 4 gün süren görüşmeden sonra halen bir taslağın ortaya çıkmadığı bildirildi. İki tarafın da bir birinde istedikleri tavizler konusunda büyük bir ilerleme olmadığı ifade edildi.

Güney Kore Endüstri ve Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Seul yönetiminin ağır sanayi ürünleri, elektronik ürünler ve makyaj malzemelerinde kademesiz bir şekilde vergiden muafiyet istenirken, Çin tarafının ise tarım ürünlerinde aynı şartları istediği ifade edildi.

Görüşmelerin uzamasına dikkat çeken Güney Koreli uzmanlar, STA konusunda mutabakata varılmama ihtimali olduğunu belirtiyor.

Öte yandan bakanlıktan görüşmeye katılan STA Daire Müdür Woo Tea-hee, her ne kadar büyük bir ilerleme olmasa da, en büyük problemleri bu görüşmede hallettiklerini, bundan sonraki görüşmelerde daha hızlı bir şekilde ilerleme olacağını söyledi. ABD ile 10 ay, Avrupa Birliği ile STA görüşmelerinin 26 ay sürdüğünü hatırlatan Woo, Pekin yönetimi ile görüşmelerin başlayalı 20 ay olduğunu, bu yüzden kötümser olmadıklarını sözlerine ekledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×