Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı

Çin, geçen Ekim ayında Tiananmen Meydanı'nda Uygurların gerçekleştirdiğini söylediği araçlı intihar saldırısının görüntülerini yayınladı.Çin devlet televizyonu CCTV, Çinli ve Filipinli iki turist ile araç içindeki üç kişinin öldüğü,...

Çin, Uygurların Tiananmen saldırısının görüntülerini yayınladı
16 Haziran 2014 Pazartesi 16:43

Çin, geçen Ekim ayında Tiananmen Meydanı'nda Uygurların gerçekleştirdiğini söylediği araçlı intihar saldırısının görüntülerini yayınladı.

Çin devlet televizyonu CCTV, Çinli ve Filipinli iki turist ile araç içindeki üç kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı olaya neden olduğu iddia edilen 3 kişiyi idama mahkûm etti.

Davanın 13 Haziran'da başladığı ve üç günde sona erdiğini bildiren CCTV’nin görüntülerinde, ceza alanların Urumçi’deki mahkemenin verdiği kararı dinledikleri ve yakınlarının ağladığı görülüyor. Sanıkların ve yakınlarının mahkemedeki görüntülerinin ardından saldırının gerçekleşme görüntüleri ile aracın alev aldığı fotoğraflara da yer veriliyor.

Çin, olayın ardından bunun planlı bir terörist saldırısı olduğunu bildirmişti. Saldırısı sırasında ise aracın takip edildiği de kaydedilmişti.

28 Ekim’de öğle sularında gerçekleştirilen saldırıda araç, Tiananmen Meydanı'nın kuzeyindeki tarihi Yasak Şehir'in girişine çok yakın bir yerde Tiananmen kürsüsünün önündeki kalabalığa dalmıştı. Olayın hemen ardından meydan boşaltılmış ve olayı haberleştirmek için saldırının olduğu yere giden yabancı gazeteciler gözaltına alınıp, kamera görüntülerine el konulmuştu. Olay ilk olarak sosyal medyada duyulmuş ve fotoğraflar paylaşılmıştı.

İDAM GEREKÇESİ :TERÖRİZM

Pekin’deki tarihi Tiananmen meydanında gerçekleştirdikleri ölümcül saldırı nedeniyle yargılanan ve Uygur olduğu tahmin edilen 3 kişi idama mahkûm oldu.

CCTV, Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki Orta Dereceli Halk Mahkemesi’nin, sanıklardan Hasancan Wuxur, Yusuf Ömerniyaz ve Yusuf Ahmed’i ‘’terörist bir grubun içinde yer almak, yönetmek ve kamu düzenini tehlikeli yollarla tehlikeye atmak’’ suçlarından ölüm cezasına çarptırdığını duyurdu.

Mahkeme ayrıca, ‘’terörist gruba katılmak ve kamu düzenini tehlikeli yollarla tehlikeye atmak’’ suçlarından Gülnar Tuhtiniyaz’a ömür boyu hapis, Bucanat Abdulkadire ise 20 yıl hapis cezası verdi.

Urumçi’deki mahkeme, olayla ilgili yargıladığı sanıklardan Tohti Mehmet, Dursuncan Abliz ve Abla Niyaz’a da terörist gruba katılmak suçlamasıyla 5 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezası verdi.

OLAYLARIN NEDENLERİ

İnsan hakları gruplarının, Uygur bölgesindeki tansiyona, kültürel baskı, müdahaleci güvenlik önlemleri ve yıllardır ayrımcılık ve ekonomik eşitsizliğe sebep olan Çinlilerinin (Hanlar) buraya göçünün neden olduğunu savunuyor.

30 Nisan’da Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki tren istasyonunda gerçekleştirilen bıçaklı ve bombalı saldırıda 3 kişi ölmüş, 79 kişi yaralanmıştı.

1 Mart’ta da güneydeki Kunming şehrinin tren istasyonunda yapılan bıçaklı saldırıda 29 sivil ölmüş, 143’ü de yaranmıştı. Bu olayı Çin medyası, Çin’in 11 Eylül’ü olarak tanımlamıştı.

Çin, Urumçi ve Kunming’deki saldırıları terörist saldırılar olarak nitelemişti. Bu olayın ardından ülke genelinde güvenlik önlemleri arttırılmıştı.

Çin yönetimi, kısa süre önce de Uygur bölgesinin İli şehrinde 55 kişiyi, 7 bin kişinin gözleri önünde bir stadyumda toplu yargılamış ve bunlardan 3 kişiye idam cezası vermişti.

Geçen yıl ayrıca, yetkililer ve azınlık grup üyeleri arasında çıkan çatışmalarda aralarında 40 polisin olduğu onlarca kişinin yaşamını yitirdiği ifade edilmişti.

Şincan’daki hükümet, Mart ayında ‘’terörle ilgili’’ videoların indirilmesi, saklanması ve yayılmasını yasaklamıştı.

Çin, El Kaide’den esinlenen ve aralarında Türkistan İslam Partisi ve Doğu Türkistan İslami Hareketi gruplarının Şincan’a sınır olan Orta Asya’dan gelerek Çin’de şiddet organize ettiğini savunuyor.

Çin’in, ayrılıkçı Uygurları terör eylemi düzenlemekle suçladığı, ancak Uygurların ise bunu reddettiği belirtiliyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×