Çin, tayfunlara teslim: 33 ölü

Çin’in güneyini vuran Rammasun tayfununda ölü sayısı 33’e yükselirken, ülkeyi Matmo adlı yeni bir tayfunun vurması bekleniyor.4 gün önce ülkenin Hainan, Guangdong, Yunnan ve Guangxi bölgelerinde 8 milyon kişiyi etkileyen ve son 40 yılın...

Çin, tayfunlara teslim: 33 ölü
22 Temmuz 2014 Salı 13:43

Çin’in güneyini vuran Rammasun tayfununda ölü sayısı 33’e yükselirken, ülkeyi Matmo adlı yeni bir tayfunun vurması bekleniyor.

4 gün önce ülkenin Hainan, Guangdong, Yunnan ve Guangxi bölgelerinde 8 milyon kişiyi etkileyen ve son 40 yılın en büyük tayfunu olan Rammasun, güney eyaletlerinde hayatı felç etmişti. Yetkililer, Hainan adasının bazı kesimlerinde hayatın henüz normale dönmediğini ve bu bölgelerde halkın temel yardım malzemesine ihtiyaç duyduğunu söyledi. Adada 600 binden fazla kişinin tahliye dildiği, diğer 240 bin kişinin ise acil olarak temel gereksinime ihtiyaç duyduğu kaydedildi. Tayfun nedeniyle gıda fiyatlarının yüzde 30 arttığı Hainan’da tayfunun vurduğu şehirlere elektriklerin perşembe gününden önce verilemeyeceği de ifade edildi.

YENİ TAYFUN GELİYOR

Öte yandan şu an Tayvan’ın güneyinde etkili olan ve saatte 130 kilometre hızla Çin’e doğru ilerleyen Matmo tayfunu nedeniyle Çin’in güneydoğusundaki Fujian eyaleti başta olmak üzere sahil eyaletlerinde uyarı yapıldı. Çin'i bu yıl vuracak 10. tayfun Matmo'nun Çarşamba gecesi Çin’e varması bekleniyor. Hafta sonu etkisini kaybedecek Matmo’nun Anhui ve Hubei eyaletlerini de etkileyeceği ifade edildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×