Çin, Ay’a yumuşak inişe geçiyor

Çin’in 2 Aralık’ta uzaya gönderdiği Chang'e-3 adlı Ay keşif aracının bugün yerel saatle 21.

Çin, Ay’a yumuşak inişe geçiyor
14 Aralık 2013 Cumartesi 17:33

Çin’in 2 Aralık’ta uzaya gönderdiği Chang'e-3 adlı Ay keşif aracının bugün yerel saatle 21.40’da (TSİ 15.40) Ay’a yumuşak iniş gerçekleştireceği bildirildi.

Çin medyasına göre, insansız olarak uzaya gönderilen Chang'e-3’ün (Ay Tanrıçası) Ay'a inişi 12 dakika sürecek. Ay yüzeyine 15 kilometre yükseklikten inişe başlayacak Chang'e-3, 100 metre kala ise havada kısa bir duraklama yaparak, uygun iniş yerini seçecek.

İnişin başarılı olmasından sonra ise özel teleskop ve kamerayla Yütu (Yeşim Tavşan) adlı 6 tekerlekli ay gezi robotu da Chang'e-3’den ayrılarak ay yüzeyinde saate 200 kilometre hızla bilimsel keşif yapacak.

140 kilogram ağırlığındaki Yütu, buradan aldığı verileri anında Dünya ile paylaşacak. Gezici aracın görevleri arasında, doğal kaynakları ararken, Ay'ın jeolojik yapısı ve yüzeyindeki maddeleri ölçme de bulunuyor. Üç ay boyunca 5 kilometrekarelik bir alanda araştırma yapacak Yütu, "bağımsız’’ navigasyon sistemi ve tekerleklerinin Ay’ın toz yüzeyini kavrama gibi ileri teknolojiye sahip.

30 dereceye kadar eğimli tırmanma kapasitesine sahip Yütu ayrıca, Ay’daki büyük sıcaklık değişimlerine dayanabilen yüksek verimli ve entegre bir robot konumunda da bulunuyor.

Çin, Ay'a başarıyla iniş yaparsa, dünyada ABD ve Sovyetler Birliği'nin ardından bunu gerçekleştiren üçüncü ülke olacak.

YENİ HEDEF MARS’A UZAY ARACI YOLLAMA

Çin’in bu seferki uzay misyonu sırasında derin uzay haberleşme teknolojilerini de test edeceği belirtildi.

Çinli yetkililer, Ay’daki zengin minerallerden de yararlanmak istiyor. Bu misyonun başarılı olması halinde Çin, Mars’a uzay aracı yollama gibi yeni hedeflere ağırlık verecek.

Chang'e-3’ün, 21. yüzyılda Ay'a inecek ilk araç olacağı kaydediliyor.

Bu seferki misyon, Çin’in 2020’ye kadar bir uzay istasyonu kurma ve Ay’a bir insan gönderme amacına yönelik çok önemli bir kilometre taşı olduğu ifade ediliyor. Çinli bilim insanları şimdi 2020 yılından sonra Ay’a bir insan gönderme olasılığını tartışıyor.

Çin, 2007 yılında ilk ay uzay aracı Chang'e-1’i göndermiş ve bu araçla yüzeydeki görüntüleri almış ve elementlerin dağılımını incelemişti.

Çin, Haziran ayında uzaya biri kadın olmak üzere üç astronot (Çinliler taykonot olarak adlandırıyor) göndermiş ve yörüngede kaldıkları 15 gün içinde taykonotlar, uzay aracının içinde çeşitli deneyler gerçekleştirmiş ve canlı yayında görüntülü olarak Çin’deki öğrencilerin sorularını cevaplamıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×