CHP: İsrail’e NATO üzerinden değil ABD üzerinden bilgi aktarılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nın Malatya-Kürecik Radarı konusunda yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını savundu. Loğoğlu, Kürecik Radarı’nın İsrail’e istihbarat sağladığına...

CHP: İsrail’e NATO üzerinden değil ABD üzerinden bilgi aktarılıyor
21 Temmuz 2014 Pazartesi 13:48

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nın Malatya-Kürecik Radarı konusunda yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını savundu. Loğoğlu, Kürecik Radarı’nın İsrail’e istihbarat sağladığına ilişkin ciddi şüphenin varlığından söz ederek Kürecik radarının NATO üzerinden değil, ABD radar sistemlerinin ortak entegrasyonuyla İsrail’e bilgi aktardığını kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu yazılı bir açıklama yaparak Dışişleri Bakanlığı’nın Malatya-Kürecik Radarı konusunda yaptığı değerlendirmenin doğruyu yansıtmadığını söyledi. Loğoğlu açıklamasında şöyle dedi: “İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları giderek derinleşmekte ve genişlemektedir. Kadın ve çocuklar başta olmak üzere yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği saldırılar bölgemizde uzun bir süredir var olan karışıklığı içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. Gazze halkının yaşadığı dram Türkiye-İsrail ilişkilerini de gündemin üst sıralarına taşımıştır.Türkiye-İsrail ilişkileri bağlamında en önemli konulardan birisi de Malatya-Kürecik’te konuşlu radar sistemidir. 14 Eylül 2011’de Türkiye ile ABD arasında imzalanan ikili anlaşma uyarınca kurulan ve Mayıs 2012’de Chicago’daki NATO zirvesinde, ABD Başkanı Obama’nın talimatıyla NATO’nun füze kalkanı sistemine ABD’nin milli katkısı olarak sunulan Kürecik Radarı’nın İsrail’e istihbarat sağladığına ilişkin ciddi şüpheler vardır.” dedi.

Bu şüpheleri derinleştiren gelişmeleri sıralayan Loğoğlu, “Kürecik Radarı’nın 10 Şubat 2012’de gerçekleştirilen bir ABD-İsrail ortak tatbikatında kullanılmasıdır. Söz konusu tatbikatta, Kürecik’teki radar sistemi ile bu sistemin İsrail’deki eşinin uyumlu çalışması test edilmiştir. Bu tatbikatta Kürecik Radarı, AKP Hükümeti’nin bilgisi ve onayıyla kullanılmıştır.” şeklinde konuştu. Loğoğlu, ikinci olarak Kürecik’teki ABD Radar sisteminin NATO’nun sistemlerine entegre olmasının NATO’nun Birinci Başlangıç Harekât Yeteneği adını verdiği bir süreçte, 2014 yılı içinde gerçekleştirileceğini kaydetti.

“KÜRECİK RADARI, İSRAİL HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİN BİR UNSURU OLMUŞTUR”

CHP Genel Başkanı Loğoğlu, “Başka bir ifadeyle, Kürecik Radarı şu anda ABD komuta kontrol sistemleri içinde faaliyet göstermektedir. Ayrıca, AKP Hükümeti’nin iddialarının aksine Kürecik Radarı NATO’nun sistemine entegre edilene kadar Türkiye’nin değil ABD’nin kontrolünde faaliyet göstererek bütün ABD radar sistemleriyle entegre bir şekilde çalışmakta ve bu kapsamda İsrail’e bilgi sağlamaktadır. Başka bir ifadeyle, Kürecik Radarı İsrail hava savunma sisteminin bir unsuru olmuştur.” şeklinde konuştu.

“KÜRECİK, ABD RADAR SİSTEMLERİ ÜZERİNDEN İSRAİL’E BİLGİ AKTARIYOR”

Kürecik Radarı, ABD’nin Eylül 2009 tarihinde aldığı karar uyarınca kendisini, müttefiklerini ve bölgedeki ortaklarını balistik füze tehdidinden korumak üzere geliştirdiğine dikkat çeken CHP’li Loğoğlu, “Radarın, NATO şemsiyesi altında olması İsrail’e bilgi vermediği anlamına gelmemektedir. ABD’nin İsrail’le yaptığı ikili anlaşmalar uyarınca Kürecik radarının NATO üzerinden değil, ABD radar sistemlerinin ortak entegrasyonuyla İsrail’e bilgi aktardığı bilinmektedir.” dedi.

“AKP HÜKÜMETİ İÇİN EN DOĞRU SIFAT ‘İKİYÜZLÜ’ KELİMESİDİR”

AKP’nin Gazze’de yaşanan tarifsiz acılar üzerinden ucuz siyaset yürüttüğünü kaydeden Faruk Loğoğlu, “Hem İsrail’e hem Filistin halkına karşı içeride başka dışarıda başka bir söylem takınan AKP Hükümeti için en doğru sıfat “ikiyüzlü” kelimesidir. Bir taraftan İsrail’in saldırılarına tepki gösterirmiş gibi yapan AKP Hükümeti, diğer taraftan İran, Suriye ve diğer bölge ülkelerinden gelebilecek tehditlere karşı gerektiğinde İsrail’in korunmasına da hizmet edebilecek Kürecik Radarı’nın faaliyetine izin vermektedir.” ifadelerini kullandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×