Chavez, ölüm yıldönümünde protestolar arasında anıldı

Ülke genelinde hükümet karşıtı protestolar devam ederken, eski Venezüella lideri Hugo Chavez, ölümünün birinci yıldönümünde yapılan görkemli askeri törenle mezarı başında anıldı.

Chavez, ölüm yıldönümünde protestolar arasında anıldı
06 Mart 2014 Perşembe 11:28

Ülke genelinde hükümet karşıtı protestolar devam ederken, eski Venezüella lideri Hugo Chavez, ölümünün birinci yıldönümünde yapılan görkemli askeri törenle mezarı başında anıldı.

Venezüella'da halk Chavez için yas tutarken, başkent Karakas ve diğer şehirlerde sokaklara dökülen muhalif göstericiler yolları kapattı, Maduro kuklaları astı. Polis gruplara göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale etti.


VENEZÜELLA, PANAMA İLE DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ ASKIYA ALDI

Chavez için düzenlenen anma töreninde konuşan Maduro, “An itibariyle, Panama hükümeti ile tüm siyasi ve diplomatik ilişkileri kesmeye ve tüm ticari ve ekonomik ilişkileri dondurmaya karar verdim.” dedi. Karar, Panama’nın Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) ile Venezüella’daki krizi görüşmek için toplantı talep etmesi üzerine geldi.

Törene birçok Latin Amerika ülkesi liderinin yanı sıra binlerce Venezüellalı katıldı.

Chavez için yapılan Askeri anma töreninde, Venezüella ordusunun ne kadar güçlü olduğu vurgulanarak, Rusya ve Çin’den satın alınan ağır silahlar ve savaş uçakları sergilendi.

Dünyaca ünlü sosyalist lider Hugo Chavez 5 Mart 2013 tarihinde kanser hastalığına yenik düşerek hayata veda etti. Chavez, Aralık 2012 tarihinde sağlık durumu nedeniyle Küba’ya tedavi için gitmiş ve daha sonra kanser olduğunu öğrenmişti. Hastalığının ilerlemesinin ardından, ülkesine dönmek isteyen Chavez’in tedavisine Venezuela’nın başkenti Karakas’ta bulunan bir askeri hastanede devam edilmişti.

Venezüella Chavez’in vefatından sonra başkanlık seçimine gitti. Nisan 2013 tarihinde yapılan seçimleri, Chavez’in dhastalığı döneminde bir kısım başkanlık görevlerini de devrettiği, Nicolas Maduro kazandı.

Bizzat Chavez’in halefi ilan ettiği ve “oğlum” dediği, kendisinden sonra yerine geçen Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro şimdilerde en büyük sınavını veriyor. Resmi rakamlara göre şubat ayından beri devam eden gösterilerde, 18 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×