Çavuşoğlu: Muhataplarım açıklama yapmadan doğru bilgiye sahip olmalı

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, yeni internet düzenlemesiyle ilgili Avrupa'dan gelen açıklamalara tepki gösterdi.

Çavuşoğlu: Muhataplarım açıklama yapmadan doğru bilgiye sahip olmalı
07 Şubat 2014 Cuma 20:53

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, yeni internet düzenlemesiyle ilgili Avrupa'dan gelen açıklamalara tepki gösterdi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Mevlüt Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Göreve başladığımdan bu yana Komiser Füle ile Strazburg’da ve Brüksel’de görüştüm. Siyasi diyalog toplantısı çerçevesinde bu Pazartesi kendisiyle bir kez daha buluşacağız. Ayrıca, birçok telefon görüşmesi ve mektup teatisi de gerçekleştirdik. İletişim kanallarının sonuna kadar açık olduğu bu samimi ortamda, Komisyondaki muhataplarımdan herhangi bir resmi açıklama yapmadan önce ülkemizdeki yasal değişikliklere ilişkin doğru ve tam bilgiye sahip olmalarını ve özellikle bu kanalları kullanmalarını beklerim."

İnternet konusundaki yeni yasal düzenlemenin temel gerekçesinin son derece dinamik bir alan olan internetin gerektirdiği ihtiyaçlara cevap verebilmek olduğunu savunan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Kişilerin mahremiyetinin ihlalindeki artışı dikkate alan düzenleme, gizliliğin temini ve mahremiyete saygı hususlarında güvenlik artırıcı tedbirler getirmektedir. Düzenleme, ayrıca, internete erişimin kısıtlanmasında orantısallık ilkesini ön plana çıkarmaktadır. Erişim engeli, tüm internet sayfasını yasaklamak yerine sadece ilgili içeriğe yönelik olacaktır."

Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı'nın (TİB), telafisi güç zararların önüne geçebilmek için hassas konularda ve istisnai gizlilik durumlarıyla ilgili olarak erişimi sınırlandırabileceğini belirten Çavuşoğlu, "Mağdur olduğunu iddia eden kişi 24 saat içinde Sulh Ceza Mahkemesine başvurabilecek ve Mahkemenin en geç 48 saat içinde vereceği karara göre engelleme devam edecek veya kalkacaktır. TİB’in internet erişiminin engellenmesi konusundaki yetki alanı ahlaka aykırı, müstehcen ve çocuk istismarına ilişkin konularla sınırlı olacaktır." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×