"Bunlar ABD'de Olsa Ne Yapardınız?"

Washington DC merkezli düşünce kuruluşu Türkiye Politikaları Merkezi (TPC), Twitter ve YouToube'a getirilen yasakların ardından, Washington Post Express gazetesine tam sayfa ilan verdi.

28 Mart 2014 Cuma 11:14

İlanda hükümetin uygulamaları eleştirilirken, rakamlarla Türkiye'nin içinde bulunduğu savunulan durum anlatıldı.
"Eğer tüm bunlar Amerika'da olsaydı siz ne yapardınız?" başlıklı ilanda yer verilen rakamların ne anlama geldiği şöyle açıklandı:
1:Türkiye'nin ülkelere göre tutuklu gazeteciler listesindeki sıralaması
15: Gezi olaylarında öldürülen Berkin Elvan'ın yaşı 
84: ABD'de Obama'ya Türkiye'deki gelişmelerden endişe duyduklarını belirten ABD'li uzmanların sayısı
120: Türkiye'nin cinsiyet ayrımcılığındaki dünyadaki ülkeler arasındaki yeri 
4,5 milyon Dolar: Ayakkabı kutusundaki para miktarı
12 milyon: Twitter yasağından etkilenen Türk kullanıcılarının sayısı
TPC, ilan parasının halka açık internet ortamında yapılan, vatandaşların bağışları ile sağlandığını belirterek, "Bu ilanda insanlardan istediğimiz, bu haber ile bilgilenmelerinin yanı sıra bu soruyu kendilerine sorarak yanıtını aramaları ve bunu ilanda yer alan bölüme yazarak düşündüklerini sosyal medyada #twitterisblockedinturkey hashtag altında post etmeleri. 17 Aralık 2013 tarihinden beri her gün artan bir endişe ile hükümetin karıştığı yolsuzluk haberlerini takip ediyoruz. Hükümetin ise bu iddialar ve ortaya çıkan gerçekler karşısındaki cevabı sadece baskıcı çözümler yönünde olmaktadır. Gittikçe daha da kısıtlanan düşünce ve konuşma özgürlüğü, medya mensuplarının bastırılması ve yargıdaki ihlaller bu sözde çözümlerin ilk akla gelenleridir. Erdoğan'ın kararıyla Twitter'in -ve bugün alınan karar ile YouTube'un ülkemizde yasaklanması da hükümetin en son hak ihlali olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir kara leke olarak yerini almıştır" açıklamasını yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×