Brüksel’den Ergenekon tahliyeleri yorumu: Türkiye adalet algısına dikkat etmeli

Avrupa Birliği (AB), Ergenekon davasından mahkûm olanların tahliye edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada Ankara’yı adalet sisteminin algısı konusunda uyardı.

Brüksel’den Ergenekon tahliyeleri yorumu: Türkiye adalet algısına dikkat etmeli
17 Mart 2014 Pazartesi 17:23

Avrupa Birliği (AB), Ergenekon davasından mahkûm olanların tahliye edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada Ankara’yı adalet sisteminin algısı konusunda uyardı. Malatya Zirve Yayınevi olayı, Hrant Dink ve Danıştay Hâkimi Mustafa Yücel Özbilgin’in katillerinin tahliyeleri üzerine yazılı açıklama yapan Brüksel, adalet sisteminin “bağımsızlık ve tarafsızlık algısının” önemine dikkat çekti.

Genişleme ve Avrupa Komşuluk Siyaseti’nden sorumlu Komiser Stefan Füle’nin Sözcüsü Peter Stano, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada AB’nin Türkiye’deki gelişmeleri “yakından takip ettiğini” ifade etti. Türkiye’nin “yargı sisteminin bağımsızlığı, tarafsızlığı ve etkinliği için bütün gayretleri göstermesi gerektiği”ne işaret eden Stano, “Türkiye ayrıca hem yurtiçinde hem de yurtdışında ülkenin adalet sisteminin bağımsızlığı, tarafsızlığı ve etkinliğine ilişkin algının iyileştirilmesi için yoğun çaba göstermelidir.” dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×