Bosna-Hersek'te büyük sel

Bosna-Hersek'te birkaç gündür devam eden yağışlar, nehir taşkınlarına ve su baskınlarına sebep oldu. Başkent Saraybosna'nın yanı sıra Tuzla ve Zenitsa-Doboy kantonunda yüzlerce ev su altında kaldı, binlerce hane elektriksiz kaldı ve birçok...

Bosna-Hersek'te büyük sel
15 Mayıs 2014 Perşembe 15:58

Bosna-Hersek'te birkaç gündür devam eden yağışlar, nehir taşkınlarına ve su baskınlarına sebep oldu. Başkent Saraybosna'nın yanı sıra Tuzla ve Zenitsa-Doboy kantonunda yüzlerce ev su altında kaldı, binlerce hane elektriksiz kaldı ve birçok köyde insanlar tahliye edildi.

Saraybosna'daki Milyatska nehrinin yüksekliği son 10 yılda en üst seviyeye çıkarak 2,5 metreye yaklaştı. Polisler, vatandaşların bazı köprülerden geçişine müsaade etmedi. Su seviyesinin yükselmesi nedeniyle bir köprü de hasar gördü. Şehrin üç semtine elektrik verilemiyor.

Zavidoviçi şehrinde yükselen Bosna nehri, çelik bir köprüyü yerinden kopararak sürükledi. Şehirde evlerin bodrum ve giriş katlarını su bastı.

Maglay şehrinde birçok yolu su basarken, telefon ve elektrik hatları kesildi. Şehrin dünya ile bağlantısı koptu. İnsanların çatılarda yardım beklediği belirtiliyor. Vatandaşları kurtarmak için bölgeye askerî helikopterler gönderildi.

Bosna-Hersek'in doğusunda bulunan Foça şehrin yakınlığındaki Kmur tepesine de yaklaşık 40 santimetrelik kar yağdı. Srebrenitsa belediyesinde de halkın büyük bir kısmı de tahliye edildi.

Zenitsa'da ise Bosna nehrin su seviyesi sabah saatlerinde 5 metreden fazla olduğunu tespit edildi. Daha sonra su seviyesi ölçme cihazı da suyun altında kaldı.

SIRBİSTAN'DA İKİ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da sel baskını sebebiyle yüzlerce insan tahliye edilirken, 2 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden birinin tahliye emrini reddederek evinde kalarak boğulduğu belirtildi. Okullar Pazartesiye kadar tatil edildi. CİHAN

Bosna-Hersek'te büyük sel


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×