BM, Güney Sudan'da çatışan tarafları sert bir dille uyardı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Ban Ki-mun, Güney Sudan'ın birçok yerinde artarak devam eden şiddet olaylarında, insan hakları ihlalleriyle etnik gerilimlerin körüklediği olayla ilgili olarak ‘derin endişe’ içinde olduğu duyuruldu.

BM, Güney Sudan'da çatışan tarafları sert bir dille uyardı
20 Aralık 2013 Cuma 02:38

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Ban Ki-mun, Güney Sudan'ın birçok yerinde artarak devam eden şiddet olaylarında, insan hakları ihlalleriyle etnik gerilimlerin körüklediği olayla ilgili olarak ‘derin endişe’ içinde olduğu duyuruldu. Ban, çatışan tarafların diyalog çağrılarına olumlu cevap vererek, ülkelerinin geleceğini tehlikeye atmamaları konusunda uyardı.

BM Genel Sekreterliği sözcülüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ban, Sudan hükümet ve muhalefet güçlerine seslenerek sivillerin haklarına saygılı olmalarını ve güvenliğini sağlamalarını istedi. Çatışan taraflara uluslararası insan hakları ile hukukunu hatırlatan Ban, bunu çiğneyenlerin hesap vereceğinin altını çizdi.

BM’nin Güney Sudan’da görev yapan UNMISS’in BM personeli ile sivillerin korunması için ellerinden gelen çabayı sarf ettiğini belirten Ban, UNMISS’in görev yaptığı Akobo mülteci kampına düzenlenen saldırıyı öğrenmekten dolayı dehşete düştüğünü söyledi.

Mülteci kampında sivillerin olduğuna dikkat çeken Ban, henüz teyit edilmemesine karşılık can kaybı ve yaralanmaların olduğunu duyduğunu dile getirdi. Ban, ‘‘Bu saldırıyı yapanlar ortaya çıkarılmalı ve işledikleri suçtan dolayı da sorumlu tutulmalılar’’ dedi.

Açıklamada, Genel Sekreter’in muhalifler arasındaki diyalogu desteklemek için Hükümetler arası Kalkınma Kurumu ( IGAD) bakanlarının başlattığı girişimi desteklediği belirtildi. Ban, Güney Sudanlı liderlerden her bir Güney Sudanlı’nın yaşam hakkının olduğu gerçeğine bağlı kalarak sorumluluklarını yerine getirmelerini istedi. Ülkenin geleceğini ve bağımsızlığını tehlikeye atmanın ihanet olacağını belirten Ban, Güney Sudan’ı kaosa sürüklenmemesi için liderlerin ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini vurguladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×