Birinci Dünya Savaşı’nın sebebi başarısız diplomasi

Almanya Dışisleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Birinci Dünya Savaşı’nın diplomasideki başarısızlıklardan dolayı patlak verdiğini söyledi.

Birinci Dünya Savaşı’nın sebebi başarısız diplomasi
29 Ocak 2014 Çarşamba 21:03

Almanya Dışisleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Birinci Dünya Savaşı’nın diplomasideki başarısızlıklardan dolayı patlak verdiğini söyledi.

Berlin´de düzenlenen '1914 - Diplomasinin İflası' başlıklı panelde konuşan Steinmeier, "Savaşın başlayacağını hiç kimse tahmin edememişti. 1913 yılında insanlar hayatlarını alışageldiği şekilde yaşamaya devam ediyorlardı. Thomas Mann, 'Sihirli Dağ' kitabını yazmaya başlamış, Franz Kafka uzun zamandır mektup arkadaşlığı yaptığı bayana evlenme teklifinde bulunmuş ve Louis Armstrong eline ilk defa bir trompet almıştı." diyerek savaş öncesi zamanı tasvir etti.

Steinmeier, tarihe Büyük Savaş olarak geçen ve dört sene içinde yaklaşık 16 milyon insanın hayatına mal olan harbin, diplomasideki hatalardan kaynaklandığını şöyle dile getirdi: "Siyaset, askeriye ve diplomasideki başarısızlığın resmini görüyoruz. Bu galeyanı durdurmak onların vazifesiydi. Düşüncesizliği, pervasızlığı, karşılıklı güvensizliği kaldırmak için alternatifleri tartmaları ve yeni dengeler keşfetmeleri gerekiyordu. Kesin olan bir şey var. Yüzyılın felaketi insan yapımı bir felaketti." Steinmeier, bu tarz bir felaketin tekrarlanmaması için günümüzde diplomasiye büyük işler düştüğünü vurguladı.

Die Zeit yazarı Michael Thumann ise Birinci Dünya Savaşı’nın Batı Avrupa için dört, Osmanlı Devleti için 10 sene sürdüğünü söyledi. Thumann, "Savaş, Osmanlı için 1913 yılında Sırplar ile Yunanlıların Makedonya'ya girmesiyle başladı. Yunanlıların Anadolu’da Osmanlı tarafından yenilmesiyle devam etti ve Lozan Antlaşması ile 1923 yılında sona erdi." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×