Beyaz Saray’dan Ukrayna Yönetime Destek

ABD, ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçı kişilere yönelik operasyon başlatılma kararı alan Ukrayna hükümetine dolaylı destek verdi.

Beyaz Saray’dan Ukrayna Yönetime Destek
15 Nisan 2014 Salı 23:43

ABD, ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçı kişilere yönelik operasyon başlatılma kararı alan Ukrayna hükümetine dolaylı destek verdi. Beyaz Saray yönetimi, hükümetin ülkede yasa ve düzeni sağlamak adına yaşananlara cevap vermesi durumunda olduğunu açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde konuya ilişkin açıklamada bulundu. Söz konusu operasyon kararının tercih edilecek bir seçenek olamayacağını ifade eden Carney, hükümetin sorumluluklarını hatırlattı. Carney, “Ukrayna hükümetinin yasa ve düzeni sağlamak gibi bir sorumluluğu var. Ukrayna’nın doğusundaki bu provokasyonlar, hükümetin cevap vermesi gerektiren bir durum oluşturuyor.” dedi.

Carney, Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar yapmayı ciddi şekilde gözden geçirdiklerini vurguladı. Ukrayna yönetimine karşı herhangi bir silah yardımı yapmayı ise düşünmediklerini dile getirdi.

Ukrayna’nın geçici Cumhurbaşkanı Aleksander Turçinov, Rusya yanlısı ayrılıkçı grupların ülkenin doğusundaki bazı resmi binaları işgal etmesi üzerine operasyon kararı alındığını duyurmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×