Beyaz Saray sözcüsü istifa etti

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney görevinden istifa etti. Kararı ABD Başkanı Barack Obama Beyaz Saray’da düzenlenen günlük basın toplantısında duyurdu. Carney’in Nisan ayında Oval Ofise gelerek ayrılmayı düşündüğünü söylediğini dile...

Beyaz Saray sözcüsü istifa etti

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney görevinden istifa etti. Kararı ABD Başkanı Barack Obama Beyaz Saray’da düzenlenen günlük basın toplantısında duyurdu.

Carney’in Nisan ayında Oval Ofise gelerek ayrılmayı düşündüğünü söylediğini dile getiren Obama, “Bu haber beni sevince boğmadı. Ama Jay, uzunca bir süredir bu kararı ile mücadele veriyordu.” şeklinde konuştu.

Obama, Carney’in en iyi arkadaşlarından biri olduğunu dile getirdi. Bir arkadaş ve danışman olarak kendisine güvenmeye devam edeceğini ifade eden Obama, “Harika bir basın sözcüsü ve danışmandı. İyi bir karar verme yeteneğine, huya ve kalbe sahip. Onu çok özleyeceğim.” dedi.

Gazetecilik geçmişinden gelen Carney, yaklaşık 20 yıl boyunca ABD’de yayın yapan Time Dergisi’nde çeşitli görevlerde bulundu. 49 yaşındaki Carney, Şubat 2011’den bu yana sözcülük görevini yürütüyordu. Jay Carney’in yerine Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Josh Earnest’in geçeceği açıklandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×