Beyaz Saray: İran ile nükleer anlaşma 20 Ocak’ta yürürlüğe giriyor

Beyaz Saray yönetimi, İran ve P5+1 ülkeleri arasında geçtiğimiz yılın kasım ayında imzalan nükleer anlaşmanın 20 Ocak tarihinde yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Beyaz Saray: İran ile nükleer anlaşma 20 Ocak’ta yürürlüğe giriyor
12 Ocak 2014 Pazar 21:58

Beyaz Saray yönetimi, İran ve P5+1 ülkeleri arasında geçtiğimiz yılın kasım ayında imzalan nükleer anlaşmanın 20 Ocak tarihinde yürürlüğe gireceğini duyurdu. ABD Başkanı Barack Obama, konuya ilişkin yaptığı yaptığı yazılı açıklamada gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

İran ile P5+1 ülkeleri arasında Cenevre’de sürdürülen müzakereler olumlu sonuçlandı. Konu hakkında yazılı açıklama yapan Obama, 20 Ocak’tan başlamak üzere İran’ın ilk kez stoklarındaki yüksek seviyede zenginleştirilmiş uranyumları elemine edeceğini ve zenginleştirmeyi mümkün kılan bazı altyapı faaliyetlerine son vereceğini duyurdu.

Buna mukabil gelecek 6 aydan sonra ABD ve P5+1 ülkelerinin bazı yaptırımları gevşeteceğini vurgulayan Obama, "İran sorumluluklarını yerine getirdiği sürece İran’ın nükleer programında daha kapsamlı çözümün yollarını arayacağız. Bununla birlikte rejime yönelik geniş yaptırımları dinamik bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz ve eğer İran taahhütlerini yerine getirmez ise yaptırımlarımızı artırmak üzere harekete geçeceğiz." dedi.

Anlaşmanın uygulanması sürecinde İran’a yönelik yeni yaptırımlardan uzak durulması mesajı veren Obama, "Şu an yeni yaptırımların uygulanması sadece bu sorunun barışçıl bir şekilde çözümüne yönelik çabalarımıza darbe vuracaktır ve ben müzakereler sürecinde yeni yaptırım uygulanmasına yönelik herhangi bir kanunu onaylamayacağım." ifadelerini kullandı.

Obama, İran’ı müzakere masasına bir kez daha benzeri görülmemiş yaptırımların ve sert diplomasinin getiridiğini vurguladı. Bugün yapılan anlaşma ile anlaşma sürecinin sağlamlaştırıldığını belirtti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×