Baykonur’dan fırlatılan Rus uydusu kayboldu

Kazakistan’nda bulunan Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan Rus uydusu yörüngeye oturmadı.Rusya’nın en gelişmiş haberleşme uydusu kabul edilen Express AM4R, Proton M uzay aracı ile bugün Astana yerel saatiyle 03.42’de Baykonur Uzay Üssü’nden...

Baykonur’dan fırlatılan Rus uydusu kayboldu
16 Mayıs 2014 Cuma 10:53

Kazakistan’nda bulunan Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan Rus uydusu yörüngeye oturmadı.

Rusya’nın en gelişmiş haberleşme uydusu kabul edilen Express AM4R, Proton M uzay aracı ile bugün Astana yerel saatiyle 03.42’de Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı. Ruskosmos yaptığı açıklamada, uçuşun 545.ci saniyesinde Proton M taşıyıcı roketinin üçüncü aşama motorlarından birinin otomatik kapanma sisteminde meydana gelen bir arıza sonucunda, hedeflenen yörüngeye ulaşmadığı bildirildi.

Uydunun atmosferde yanmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu açıklayan yetkililer, parçalarının ise Altay Bölgesi’ne veya Atlas Okyanusu’na düşmesinin beklendiği bildirildi. EADS Astrium tarafından yapılan Express AM4R uydusu 5.8 ton ağırlığında ve 200 milyon Euro'ya mal oldu.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı ise ülkenin Kızılorda, Pavlador, Karaganda ve Doğu eyaletlerinde ekiplerini olası durumlara karşı harekete geçirdi.

Baykonur’dan 2 Haziran 2013’te Proton M ile fırlatılan Glonass uydusu, fırlatıldıktan 17 saniye sonra düşmüştü.

CİHAN

Baykonur’dan fırlatılan Rus uydusu kayboldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×