Başbakan Samaras, eski bakanı gözaltına alan polisleri tebrik etti

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, lüks cipini sahte plaka ile kullandığı gerekçesiyle eski Ulaştırma Bakanı Mihalis Liapis’i gözaltına alan polisleri tebrik etti.

Başbakan Samaras, eski bakanı gözaltına alan polisleri tebrik etti
21 Aralık 2013 Cumartesi 07:58

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, lüks cipini sahte plaka ile kullandığı gerekçesiyle eski Ulaştırma Bakanı Mihalis Liapis’i gözaltına alan polisleri tebrik etti. Samaras, “Kim kanunları çiğnerse tutuklanır ve cezalandırılır” dedi.

Yaklaşık 10 gün sonra Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devralacak olan Yunanistan’ın Başbakanı Samaras, dün akşam Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, eski Ulaştırma Bakanı Liapis’i (62) gözaltına alan polisleri övdü.

Vergi ödememek için Atina’da sahte plakalı cip kullanırken yakalanan eski Bakan Liapis’e ilişkin Samaras, “Her kim için konuşursak konuşalım, vatandaşlar, hissettikleri gibi kanunlar önünde eşittir. Kim kanunu çiğnerse, tutuklanır ve cezalandırılır. Yapmaları gerekeni uygulayan (Eski Bakanı gözaltına alan) polislere bravo.” ifadelerini kullandı.

PARTİ ÜYELİĞİ SONA ERDİ

Eski Bakan’ın trafik kurallarını çiğneyen davranışını affetmeyen Başbakan Samaras, Liapis’in parti üyeliğine de son verdi. Yeni Demokrasi Merkez Etik Kurulu, partinin kurucusu eski Cumhurbaşkanı Konstantinos Karamanlis'in yeğeni de olan Liapis’i partinin üye kütüğünden silinmesine karar verdi.

VEKİLE AYRICALIĞA SON

Kamuoyunun tepkisini de dikkate alan Başbakan Samaras, benzer problemlerin bir daha yaşanmaması için önlem alınması talimatı verdi. Samaras, emekli ya da aktif görevdeki milletvekillerini toplumsal veya kanuni hassasiyetlere dikkat etmeleri konusunda uyardı. Adalet Bakanı’na talimat veren Başbakan, bütün milletvekillerinin toplumsal huzuru bozacak ve ceza gerektiren sahtecilik, dolandırıcılık, gasp, rüşvet gibi davranışlarda bulunmaları durumunda bütün ayrıcalıklarına son verilmesini istedi.

“POLİTİKACILARI LEKELEDİ”

Ülkede gündem olan eski Bakanın plakasız araç kullanması ve bir dizi trafik kuralını ihlal etmesi parlamentoda yapılan konuşmalarla kınandı. İktidardaki Yeni Demokrasi Partisi milletvekillerinden Yordanis Tzamtzis, “Şu net şekilde anlaşılmalı ki, hiç kimse kanunların üzerinde değildir.” derken, Kostis Musurulis ise eski bakanın Yunanlar için problemli davranışta bulunduğunu belirterek, “Liapis, bütün politikacıları lekeliyor.” ifadelerini kullandı.

30 ARALIK’TA HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Gözaltına alınmasının ardından yaptığı açıklamada hatasını kabul eden Liapis, ekonomik kriz mağduru olduğunu söyledi. Bakan, “Kriz beni de etkiledi. Hata ettim ve düşüncesizliğimin bedelini ödeyeceğim. Gerektiği gibi cezalandırılacağım. İtiraf ediyorum.” demişti.

Elleri kelepçeli halde savcılığa sevk edilen Bakan’ın yargılaması, dosyadaki eksiklerin tamamlanması için 30 Aralık tarihine ertelenmişti.

BİN 320 EURO CEZA

Sahte plaka ile cip kullanırken yakalanan eski Bakan Mihalis Liapis’e, 700 Euro kırmızı ışık ihlali, 9 puan cezası, 500 Euro sigortasız araç kullanma, 80 Euro izinsiz füme camlar, 80 Euro çeki demiri ve 20 Euro da ehliyet bulundurmama olmak üzere toplam bin 300 Euro ceza kesildi. Liapis, sahte plakalı araç kullanmaktan ise 30 Aralık’ta hakim karşısına çıkacak.

Eski Bakan, salı günü motosikletli 4 polis tarafından sahte plakalı lüks cipi ile trafikte fark edilmiş, ardından gözaltına alınarak polis şubesine götürülmüştü. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×