Başbakan Erdoğan'dan Japonya'da anlamlı buluşma

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya'daki temasları kapsamında; Ertuğrul Firkateyni’nin açıklarında battığı Kushimoto şehrinin belediye başkanı, bölge milletvekilleri, şehrin ileri gelenleri ve Türk denizcileri kurtaranların torunlarını kabul etti.

Başbakan Erdoğan'dan Japonya'da anlamlı buluşma
07 Ocak 2014 Salı 11:43

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya'daki temasları kapsamında; Ertuğrul Firkateyni’nin açıklarında battığı Kushimoto şehrinin belediye başkanı, bölge milletvekilleri, şehrin ileri gelenleri ve Türk denizcileri kurtaranların torunlarını kabul etti. Erdoğan'a Kushimoto Belediye Başkanı tarafından şehrin altın anahtarı hediye edildi. Erdoğan kabulde yer alan Tatar Türkleri'nden Salise Muhit'e özel ilgi gösterdi.

Başbakan Erdoğan, Tokyo'daki temasları kapsamında, konakladığı İmperial Otel'de, 1890'da Japon açıklarında Kushimoto şehri yakınlarında batan Ertuğrul Firkateyni'ndeki Türk denizcilerininden bir kısmını kurtulmasını sağlayan Japonların torunlarıyla bir araya geldi.

Kabulde konuşan Japon Parlamentosu Türk Dostluk Grubu Başkanı Kanezo Muraoka, Erdoğan'ın ziyaretinden Japon halkın memnuniyet duyduğunu ifade etti. Ertuğrul Firkayteyni'nin battığı Kushimato'da yeni bir şehitlik için görüşmelerde bulunduklarını, bu anıt için yazıtını da Başbakan Şinzo Abe'nin kendi el yazısıyla yazdığını belirten Muraoka, "Biz Japonlar olarak Türklerin geçmişten bu yana gösterdikleri dostluklarını şükranla karşılıyoruz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Japon konuklarının konuşmalarının ardından kısa bir konuşma yaptı. Kushimoto Feneri'nin bulunduğu kıyıda 124 yıl önce temelleri atılan dostluk ilişkilerinin gelecekte de iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinde büyük katkıları olacağını belirten Erdoğan, 587 Türk denizcinin şahadetinin, Türkiye ve Japonya arasındaki tarihi geçmişte çok güçlü bir bağ oluşturduğunu dile getirdi. Erodğan, Türk denizcilere yardım eden Japonların torunlarıyla bir arada olmanın çok büyük anlam taşıdığını kaydetti.

124 yıl önce yaşanan üzücü kazada Türk denizcilerin yardımına koşan halkın gösterdiği davranışı unutmanın mümkün olmadığını söyleyen Erdoğan, 2015 yılında Ertuğrul Fıkrateyninin uğradığı kazanın 125. yıl dönümünü anacaklarını ve bunun için çok anlamlı hazırlıklar yapmak istediklerini, yapılacak anma programlarının Türk-Japon dostluğunu daha da güçlendirmesini dilediğini ifade etti. Erdoğan, "Öyle semboller vardır ki tarihe bunlar adeta not düşerler ve onlar tarih itibariyle geleceğe yönelik temel taşlarını oluştururlar. Onun için Kushimoto Feneri önemli" diye konuştu.

Türkiye ve Japonya arasında uçuş mesafesinin 11 saati bulduğunu hatırlatan Erdoğan, "Her ne kadar uçuş mesafesi 11 saati buluyorsa da aramızdaki gönül mesafesi çok yakın. Kushimoto halkı, bu dostluk ilişkilerinin temelini atmakla kalplerimizde müstesna bir yer almıştır. Ülkelerimiz arasındaki bu dostluk ilişkilerini başlatan tüm dostlarımıza sizin vasıtanızla selamlarımızı iletiyoruz" şeklinde konuştu.

Erdoğan, Tokyo Camii'ni ve caminin arazisini vakfeden Tatar Türklerinden Salise Muhit için de "cami var olduğu sürece bu ailenin de hayırla yad edileceğini" ifade etti.

Konuşmaların ardından geçilen hediyeleşme töreninde, Başbakan Erdoğan'a Kushimoto Belediye Başkanı tarafından şehrin altın anahtarı teslim edildi. Ayrıca İran-Irak savaşında Tahran'da mahsur kalan Japon yolcuları kurtaran THY uçağının pilotu Orhan Suyolcu'nun isminin bir parka verilmesine ilişkin meclis kararı ve ve bu parkın bir fotoğrafı da Erdoğan'a hediye edildi.

Erdoğan kabulde Japonya'daki Tatar Türklerinden olan Salise Muhit'e özel ilgi gösterdi. Muhit, Erdoğan'a salona gelişinde üç boyutlu bir Kabe resmini hediye etti. Erdoğan da da hediyeleşme töreninden sonra Muhit'in yanına giderek hediyesini bizzat verdi.

Buluşmada Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç da hazır bulundu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×