Barbaros Türk Deniz Görev Gurubu Tunus’ta

Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Barbaros Türk Deniz Gurubu (TDGG) ilk durağı olan Tunus’a ulaştı.

Barbaros Türk Deniz Görev Gurubu Tunus’ta
22 Mart 2014 Cumartesi 16:53

Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Barbaros Türk Deniz Gurubu (TDGG) ilk durağı olan Tunus’a ulaştı. 17 Mart’ta Kocaeli Gölcük Donanması’ndan yola çıkan TDGG, üç ay içerisinde 27 Afrika ülkesini ziyaret edecek.

Göreve katılan Gediz firkateyninde düzenlenen basın toplantısında konuşan Deniz Kurmay Albay Tufan Uslu, Türkiye Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri unsurları ile ilk defa Ümit Burnu’ndan geçmeyi hedeflediklerini, 102 günde 27 farklı ülke ve 29 liman ziyareti gerçekleştireceklerini ifade etti.

Operasyonda Gediz ve Oruçreis firkateynleri ile birlikte Heybeliada milli korveti ve Yarbay Güngör akaryakıt gemisi yer alıyor. Ayrıca 4 sualtı savunma timi personeli, 4 kişilik amfibi hücum timi, 1 sualtı taarruz timi ve 3 seahawk helikopterinin de konuşlandırıldığı belirtildi.

Aktivasyon parolasını "ufuk ötesi" olarak belirleyen Barbaros Türk Deniz Gurubu, Afrika kıtasının etrafından dolaşarak, liman ziyaretlerinde bulunmayı ve intikal rotaları üzerinde eğitim ve tatbikata iştirak etmeyi planlıyor.

Dün akşam Tunus’ta yaşayan Türk vatandaşlara resepsiyon veren Barbaros Deniz görev Gurubu, bugün de gemiyi vatandaşların ziyaretine açacak. Ayrıca gemilerin gittiği ülkelerde yerel mülki ve askeri makamlara nezaket ziyaretinde bulunularak, gemiler halkın ziyaretine açılacak ve protokol yemekleri tertip edilecek.
CİHAN

Barbaros Türk Deniz Görev Gurubu Tunus’ta


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×