Bacak açarak oturmaya gözaltı!

New York metrosunda bacağını ayırarak oturan 2 erkek, ‘başkasının hakkını gasp’ ve ‘rahatsızlık’ suçundan gözaltına alındı.

Bacak açarak oturmaya gözaltı!
03 Haziran 2015 Çarşamba 11:32

Metro ve diğer toplu taşıma araçlarında ‘yayılarak oturanlar’ başkalarının kabusu olmaya devam ederken bu konuda en ilginç karar ABD’den geldi.

New York kentinde polis, eşi görülmemiş bir gözaltı vakasına imza attı. Şehir metrosunda bacaklarını normalden fazla ayırarak oturan Latin Amerika kökenli iki erkek, ‘bir kişinin işgal edeceği yerden fazlasını kapladıkları’ ve ‘çevrelerindekilere rahatsızlık verdikleri’ gerekçesiyle gözaltına alındı.

KADINLAR, SAVAŞ AÇMIŞTI
İlk olarak Twitter’da kullanılan “manspreading” (erkek yayılmacılığı) terimi, New York şehri metrolarının başlattığı poster kampanyası sonrasında manşetlere taşınmıştı. Bu konuda diğer yolculara saygı kampanyaları başlatıldı. Posterler toplu taşımada daha düşünceli davranmak bağlamında erkeklere yayılmayı bırakmalarını telkin ediyor. Kampanyanın başlamasından itibaren kadınlardan gelen şikayetlerin yüzde 12 oranında azaldığı belirtildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×