Avusturya basını: Türkiye keyfî internet sansürünü yasalaştırdı

Türkiye'de dün gece kabul edilen ve mahkeme kararı olmadan internet sayfalarını erişime kapatan yasa Avusturya basınında geniş yankı buldu.

Avusturya basını: Türkiye keyfî internet sansürünü yasalaştırdı
06 Şubat 2014 Perşembe 16:38

Türkiye'de dün gece kabul edilen ve mahkeme kararı olmadan internet sayfalarını erişime kapatan yasa Avusturya basınında geniş yankı buldu. Gazetelerin internet portalları haberi uzun süre birinci haber olarak duyurdu. 1 milyon tirajlı Kronen Zeitung, 'Türkiye keyfi internet sansürünü yasalaştırdı‘ başlığıyla okurlarına haberi duyururken Der Standard Gazetesi haberi 'Türkiye internet sansürünü güçlendirdi' başlığıyla verdi.

Haberlerde Gezi olaylarından bugüne medya alanında yaşanan gelişmelere yer verilirken Twitter’a yapılan 'fitneci' benzetmesine de atıfta bulunuldu.

AGİT'TEN DE TEPKİ VAR

Meclisten geçen yasaya bir tepki de Viyana merkezli Avrupa Güvenlik ve İşbirliği (AGİT) Teşkilatı’ndan geldi. AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Miyatoviç konuya ilişkin geçtiğimiz hafta endişelerini içeren basın bildirisini bugün Twitter hesabı üzerinden tekrar paylaşırken yasayı duyuran haberlere ve yorumlara ilişkin 7 paylaşımda bulundu. Haberlerde hükümetin yasayı gençliği ve aile kurumunu korumak için meclise getirdiği yönündeki savunmasına yer verildi. Bu savunmanın muhalefet tarafından kabul edilmediğine yer veren Avusturya basını, yasanın medyanın kontrol alınmasına yönelik bir adım olduğuna dair iddiaları sayfalarına taşıdı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×