Avrupa Konseyi, sünneti tartışmaya devam ediyor

Avrupa Konseyi’nin, Ekim 2013’te tavsiye niteliğinde aldığı karardan sonra sünnet bugün geniş katılımlı bir toplantıda tekrar tartışmaya acildi.

Avrupa Konseyi, sünneti tartışmaya devam ediyor
28 Ocak 2014 Salı 22:08

Avrupa Konseyi’nin, Ekim 2013’te tavsiye niteliğinde aldığı karardan sonra sünnet bugün geniş katılımlı bir toplantıda tekrar tartışmaya acildi. Ekim ayındaki kararla sünnetin "insan hakları ihlali" olduğu ve 13 yaşından önce çocuğun izni olmadan yapılmaması gerektiği vurgulanmıştı.

Avrupa Konseyi’nde ilk defa tartışılan ve alınan karar, Yahudi ve Müslüman toplumlarda tepkiye yol açmıştı. Strasbourg’daki büyük Sinagog’dan din adamı, Yahudi dernekleri, Grand Mosqee Camii temsilcileri ve Müslümanların da yoğun ilgi gösterdiği toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantıya steril olmayan bir ortamda, anestezi yapılmadan, bebek ağlamaları eşliğinde çekilmiş 45 dakikalık katılımcı ve konuşmacıların tepkisini çeken bir video gösterimi ile başlandı.

Konuşmacı olarak katılan Rennes Üniversitesi öğretim görevlisi Bernard Lobel, steril ortamlarda yapılan sünnetin hiç bir sorun teşkil etmediğini hatta sağlık açısından bir çok faydası olduğunu belirtti.

İstanbul Bezm-i Alem Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Ürolog Selçuk Sayıl, videoda gösterilen tek bir örnekle tüm sünnetlerin bu şekilde algılanmaması gerektiğini söyleyerek, Türkiye’de sünnet merasimlerinden görüntüler paylaştı. Ürolog Sayıl, anestezi uygulanarak steril ortamlarda yapılan sünnetlerin tıbben hiç bir sakıncası olmadığını vurguladı.

Küçük yaşta sünnetin psikolojik olarak olumsuz izler bırakabileceğini savunan Alman parlamenter Marlene Ruppert ise sünnetin çocuklardan izin alabilecek yaşa geldikten sonra yapılması gerektiğini ifade etti.

TARTIŞMA ANTİ PROPAGANDA ÜZERİNE HAZIRLANMIŞ

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Bezm-i Alem Üniversitesi Öğretim Görevlisi Selçuk Sılay, "Tartışmaya tamamen anti propaganda üzerine hazırlanmış. 45 dakikalık bir video ile başladık. Biz konuşmacılara sadece 8’er dakika verildi. Bu videoda sünnete uygun olmayan steril olmayan bir ortamda hiçbir anestezi yapılmadan sünnet gösterimi yapılıyor. Bunu insan olan hiç kimse kabul etmez. Çocuk ağlamaları, ailenin ağlamaları ile birlikte psikolojik bir yönlendirme uygulanıyor. Kabul edilecek bir durum değil. 45 dakika bu videonun Avrupa konseyinde gösterilmesine çok şaşırdım." ifadelerini kullandı.

Dünyada ortalama 1 milyar 200 milyon insanın sünnetli olduğunu belirten akademisyen, buradaki bir örneği genellemenin mümkün olmayacağını, dünyanın her yerinde steril bir ortamda bu işlemin yapılabildiğini vurguladı.

Sünnet olayının dini sosyal ve medikal taraflarının bulunduğunu aktaran Sılay, "Her kültürde incelemeniz lazım. Her ülkede farklı bir geleneğe göre uygulanabilir. Hepsine saygı duymalıyız. Burada önemli olan sünnetin doğru koşullarda yapılıp yapılmadığıdır. Asıl sorulması gereken bu iken biz burada sünnet yapılmalı mı, yapılmamalı mıyı tartışıyoruz." ifadelerini kullandı.

SÜNNET TIBBEN ÇOK FAYDALI

Sünnetin sağlık açısından çok faydalı olduğunu söyleyen akademisyen Sılay, "Birçok yayında kesin kanıtlara dayalı olarak birçok hekim tarafından sünnetin faydası açıklandı. Örneğin bir erkek eğer sünnet olmadıysa, bu erkeklerin hayat boyu yüzde 30 idrar yolu enfeksiyonu geçirme riski var. Sünnet olmayanların sünnetli olanlara oranla 22 kat daha fazla penis kanseri olma riski var. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara kapılma riski çok fazla. Tüm bu saydıklarımız ve sayamadığımız hastalıkların sünnetli erkeklere oranla sünnet olmayan erkeklerde çok daha fazla olma riski var." şeklinde konuştu. CİHAN

Avrupa Konseyi, sünneti tartışmaya devam ediyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×