Avrupa 3 milyar euroyu göndermiyor

Avrupa Birliği'nin mültecilere yardım için söz verdiği 3 milyar euronun gönderilmediği, bunun için projeler istediği ortaya çıktı

Avrupa 3 milyar euroyu göndermiyor
11 Şubat 2016 Perşembe 12:14

Son Haberler Logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği'nin mülteciler için söz verdiği 3 milyar euroyu vermekte sorun çıkardığını açıkladı.

Erdoğan, Avrupa'nın söz verdiği halde parayı hala göndermediğini, bunun yerine projeler talep ettiğini ifade etti.

TÜGİK'te konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bize bir kereliğine vereceğiniz 3 milyar avro bütçemize değildir, nereyedir? Mültecileredir. Bunun, bu olaylar devam ettiği sürece devamı gerekir. Aksi takdirde biz şu ana kadar sizden para gelecek diye 9 milyar doları harcamadık. O bizim misafirperverliğimizin bir gereğiydi biz bunu yaptık. Biz bunlarla da yıkılmadık, bundan sonra da yıkılmayız. Bundan sonra da bunu yapmaya devam ederiz. Bizim özelliğimiz bu." dedi.

BM'nin sınırların açılması çağrılarına da sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu Birleşmiş Milletler Teşkilatı bu iş için kurulmadı, 'kapıyı aç.' Dünyadaki diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayısı ne kadar? Bazıları 100 tane almış, öbürü 300 tane 500 tane bin tane. Bizim alnımızda enayi yazmıyor kusura bakmayın. Biz bir yere kadar sabır sabır sabır ondan sonra da gereği neyse bunu yaparız. Herhalde otobüsler, uçaklar boşuna durmuyor. Gereği neyse bundan sonra o yapılacak. Bu nasihati verenler, Birleşmiş Milletler'in diğer üyesi ülkelere de bir nasihat versinler de buradan çıkan bu mültecileri o ülkelere de gönderelim." şeklinde konuştu.

"AYIPTIR, AYIP..."

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: Bu göç akınının en büyük sebebi Rusya'nın ve Esed rejiminin başlattığı sivil halkı hedef alan saldırılarılarıdır. Buna rağmen Birleşmiş Milletlerin, saldırıyı yapanlara karşı tedbir almak yerine, ülkemize çağrıda bulunması samimiyetsizliktir. Neymiş 'kapınızı açın, onları alın'. Peki ey Birleşmiş Milletler, sen ne işe yarıyorsun, senin görevin ne? Şu ana kadar 10 milyar dolara yakın bu mülteciler için para harcamış olan Türkiye'ye bu mülteciler için sen ne kadar destek verdin, 455 milyon dolar. Ayıptır, ayıp...

Erdoğan, ABD'nin PYD konusundaki tavrına da sert çıkarak şunları söyledi: PYD'yi PKK'dan ayrı görmeyecek kadar maalesef gözleri kapalı olanları görüyoruz. Kalkıp kendi uluslararası güvenlik elemanına Kobani'de plaket veriyorlar. Buna rağmen hala PYD'yi, YPG'yi 'terör örgütü değil' diye değerlendiriyorlar. Bütün bu gerçekler ortadayken Türkiye'ye uluslararası yükümlülüklerini hatırlatmak, açık söylüyorum iki yüzlülüktür.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×