Atalay: Enerji konuları ile ilgili olarak tüm konuları değerlendireceğiz

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC'ye çalışma ziyareti kapsamında başta enerji olmak üzere üç konuyu ele alacaklarını söyledi.

Atalay: Enerji konuları ile ilgili olarak tüm konuları değerlendireceğiz
31 Ocak 2014 Cuma 14:13

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC'ye çalışma ziyareti kapsamında başta enerji olmak üzere üç konuyu ele alacaklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile bilikte KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu ziyaret etti.

Atalay, KKTC'de enerji ile ilgili olarak bütün konuların bugün değerlendirileceğini ifade etti. Bu ziyaret kapsamında enerji konuları ve diğer konular olmak üzere birçok önem teşkil eden konuların görüşüleceğini aktaran Atalay, yüz yüze görüşülerek her şeyin analiz edileceğine vurgu yaptı.

Su konusunun bugün masaya yatırılacağını da belirten Atalay, "Su ile ilgili biliyorsunuz buradaki barajlar bitmek üzere yarın göreceğiz barajları da. Denizden gelen hatla ilgili çalışmalar. Sonra da buradaki suyun dağıtımı tabi. Sulama ve kullanma suyu olarak. Onunla ilgili de yarın 3 yatırımın temelini birlikte atacağız. Suyla ilgili bütün çalışmalarımızı da bu gelişimizde sonlandırmış olacağız." dedi.

Sosyal güvenlik başkanı ile sağlık sektöründe görüşmeler yapılacağına da değinen Atalay, "Biliyorsunuz biz yakın zamanda yasa değişikliği yaptık. Yeni bir yasa maddesi koyduk. KKTC’de yaşayan vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları burada sağlık kurumlarına başvurduklarında sağlık hizmeti aldıklarında SGK kurumumuz onların ödemesini buradaki sağlık kuruluşlarına yapacaklar."diye konuştu.

EROĞLU: YAPILAN PROJELER KIBRIS'IN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ

Atalay ve ekibini kabul eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Su, elektrik, sağlık ve ekonomi konusunda yapılacak görüşmelerin kendilerini memnun edeceğini dile getirdi. Eroğlu, "Enerji konusunda bu asrın projesi dediğimiz Türkiye’den buraya deniz altında su gelmesi konusunun artık hayata geçmesinin son aşamasına geldiğini bilmek ve görmek tabii ki bizi memnun etmektedir. Bu projeler Kıbrıs’ın geleceği için önemli projelerdir. Kıbrıs Türk halkı adına sizlere teşekkür ediyorum. Sayın başbakana teşekkür ediyorum." sözlerini sarf etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×