Arnavutluk'ta AB sevinci

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Arnavutluk'a aday ülke statüsü verilmesi üzerinde mutabakata vardı.AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, alınan kararın, Tiran'ın yaptığı reformların tasdiki anlamına geldiğini ifade...

Arnavutluk'ta AB sevinci
24 Haziran 2014 Salı 15:18

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Arnavutluk'a aday ülke statüsü verilmesi üzerinde mutabakata vardı.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, alınan kararın, Tiran'ın yaptığı reformların tasdiki anlamına geldiğini ifade etti. Arnavutluk'u tebrik eden Füle, "Bu karar, daha fazla reform için teşvik edici olacaktır." dedi.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ise twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hep birlikte başardık. Herkese teşekkürler." ifadelerini kullandı. Arnavut halkı sosyal medyada da karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Kararın liderler zirvesinde de onaylanmasının ardından Arnavutluk, AB Komisyonu ile çetin müzakere sürecine başlayabilecek.

BOSNA VE KOSOVA KALDI

Avrupa Birliği daha önce Karadağ, Makedonya ve Sırbistan'a aday ülke statüsü vermişti. Hırvatistan ve Slovenya ise süreci tamamlayarak AB'ye üye olmuştu. Makedonya, devletin isminin Yunanistan tarafından kabul edilmemesi sebebiyle süreçte ilerleme sağlayamıyor. Bosna-Hersek ve Kosova'ya ise henüz adaylık statüsü verilmedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×