AP’nin “şeffaflığı geliştir” önergesine Hizmet Hareketi’nden destek

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 2013 Türkiye İlerleme Raporu’yla ilgili müzakereler devam ederken, Hizmet Hareketi’ne de atıf yapan bir değişiklik önergesi verildi.

AP’nin “şeffaflığı geliştir” önergesine Hizmet Hareketi’nden destek
20 Ocak 2014 Pazartesi 16:53

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 2013 Türkiye İlerleme Raporu’yla ilgili müzakereler devam ederken, Hizmet Hareketi’ne de atıf yapan bir değişiklik önergesi verildi. AP üyesi dört Liberal Demokrat milletvekili tarafından verilen 87. değişiklik önergesi, hükümetin yolsuzluk soruşturmalarına yönelik tavrını sert şekilde eleştirirken, Hizmet Hareketi’ne de “şeffaflığını ilerlet” çağrısı yapıyor.

Hollandalı Hıristiyan Demokrat Parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan AP 2013 Türkiye İlerleme Raporu müzakereleri çerçevesinde verilen 87. değişiklik önergesi, hükümetin “kuvvetler ayrılığı” ilkesini anlamadığını savunuyor ve soruşturmalara müdahale etmemesini talep ediyor.

Andrew Duff, Marietje Schaake, Sarah Ludford ve Ivo Vajgl tarafından verilen değişiklik önergesi hükümetin yolsuzluk, kara para aklama ve rüşvet soruşturmalarına yönelik tutumunu tenkit ederken Hizmet Hareketi’ne de “şeffaflığını ve hesap verebilirliğini ilerletmesi” çağrısında bulunuyor. Önergede ayrıca Hizmet Hareketi’ne yönelik bütün iddiaların tarafsız bir araştırma ile ele alınmasının beklendiği ifade ediliyor.

IDP: ÖNERGEDEN MEMNUNİYET DUYDUK

Hizmet Hareketi, birçok vesileyle söz konusu iddiaların bir an evvel araştırılması ve ispatlanması çağrısı yapmıştı. Merkezi Brüksel’de bulunan Kültürlerarası Diyalog Platformu (Intercultural Dialogue Platform – IDP) tarafından yapılan açıklamada da AP önergesinden memnuniyet duyulduğu belirtilerek “şeffaflığı geliştirme ve tarafsız inceleme” taleplerine destek verildi.

IDP tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hizmet Hareketi bugüne kadar Türkiye’de ve bazı Avrupa ülkelerinde çeşitli şekillerde hukuki, siyasi ve akademik incelemelerden geçmiştir. Fahri başkanlığını Sayın Fethullah Gülen’in yaptığı Gazeteci ve Yazarlar Vakfı, en son 30 Aralık’taki yazılı açıklamasında Hizmet Hareketi’ne yönelik iddiaların delilleriyle derhal ortaya konulması için çağrıda bulunmuştur.

IDP olarak, AP’nin 87. değişiklik önergesini bu çerçevede memnuniyetle karşılıyor ve Hizmet Hareketi’ne yönelik iddiaların hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı çerçevesinde tarafsız bir şekilde araştırılmasına destek verdiğimizi kamuoyunun dikkatine saygıyla sunuyoruz.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×