AP'de görüşülen İlerleme Raporu Rum basınında

Türkiye ilerleme raporuna ilişkin tasarının, Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi tarafından onaylanması Rum basınında geniş yer buldu.

AP'de görüşülen İlerleme Raporu Rum basınında
04 Mart 2014 Salı 14:43

Türkiye ilerleme raporuna ilişkin tasarının, Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi tarafından onaylanması Rum basınında geniş yer buldu.

Rum basını, AP Dış İlişkiler Komitesinin, Eroğlu-Anastasiadis “ortak açıklaması pusulasıyla”, Türkiye’yle ilgili yıllık rapor tasarısını onayladığını; siyasi eşitliğe sahip federasyon çözümüne atıfta bulunduğunu yazdı.

Fileleftheros gazetesi, buna paralel olarak tasarının, Türk askeri birliklerinin adadan ayrılmaya başlamasını, Maraş’ın iadesini, Mağusa limanından doğrudan ticaretin başlamasını, aynı zamanda Rum Yönetiminin tek yanlı olarak bloke ettiği 3 Türk müzakere başlığının açılmasını talep ettiğini de belirtti.

AP’deki Kıbrıslı Türk gözlemcilerle ilgili değişiklik önerisi aleyhinde oy kullanılmasının, olumlu bir unsur teşkil ettiğini de savunan gazete, tasarıda yer alan, Kıbrıs’la ilgili noktaları ise kısaca şöyle sıraladı:

“1. AP, iki toplum liderinin ortak açıklamasını ve siyasi eşitliğe sahip olacak iki kesimli, iki toplumlu federasyonla ilgili taahhüdü, aynı zamanda “Birleşik Kıbrıs’ın, BM ve AB üyesi olarak, tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası temsiliyete sahip olacak olmasını” memnuniyetle karşılıyor.

2. Tarafların Güven Yaratıcı Önlemlerle (GYÖ) ilgili taahhüdünü de olumlu karşılıyor.

3. Türkiye’yi, BM himayesindeki müzakereleri aktif bir şekilde desteklemeye çağırıyor.

4. Türkiye’yi, askeri birliklerini Kıbrıs’tan çekmeye başlamaya ve kapalı Maraş’ı, BM Güvenlik Konseyinin 550 sayılı kararı uyarınca, BM idaresine vermeye çağırıyor.

5. Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve sözde Maraş Belediye Başkanı Aleksis Galanos’un, yeniden birleşmiş bir Mağusa’ya ilişkin güçlü desteklerini ifade ettikleri ortak açıklamasını, memnuniyetle karşılıyor.

6. Kıbrıs Cumhuriyetini, Mağusa limanını AB gözetiminde açmaya çağırıyor.

7. Türkiye’yi, BM’nin Deniz Hukukuyla ilgili sözleşmesini imzalamaya ve onaylamaya çağırıyor, aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti MEB’inin, tam anlamıyla meşru olduğunu kendisine anımsatıyor ve kendisini üye devletlerin egemenlik haklarına saygı göstermeye çağırıyor.

8. Türkiye’yi ek Protokolü tam anlamıyla uygulamaya çağırıyor.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×