Antarktika’da Rus gemisinde mahsur kalanlar kurtarıldı

Rus buzkıran gemisi ile Antarktika’da mahsur kalan 74 kişiden 52’si kurtarıldı.Bir haftadan beri buzlar arasında sıkışan Rus buzkıran gemisi Akademik Şokalskiy’de kurtarılmayı bekleyen yolcular, mutlu sona ulaştı.

Antarktika’da Rus gemisinde mahsur kalanlar kurtarıldı
02 Ocak 2014 Perşembe 18:08

Rus buzkıran gemisi ile Antarktika’da mahsur kalan 74 kişiden 52’si kurtarıldı.

Bir haftadan beri buzlar arasında sıkışan Rus buzkıran gemisi Akademik Şokalskiy’de kurtarılmayı bekleyen yolcular, mutlu sona ulaştı. Buzkıranda bulunan 74 kişiden 52’si helikopter ile yardıma gelen gemiye tahliye edildiler. 22 kişiden oluşan mürettebat ise gemide kalmaya devam ediyor.

Bir hafta önce, Avustralya tur operatörü tarafından işletilen Rusya’ya ait Akademik Şokalskiy buzkıran gemisi, içindeki 74 kişi ile buzlar arasında sıkışarak mahsur kalmıştı. Yolcuları kurtarmaya giden Çin ve Avustralya’ya ait gemiler kalın buzlar nedeniyle mahsur kalan gemiye yaklaşmayı tehlikeli bulmuştu. Daha sonra yolcuları Çin gemisinde bulunan helikopter ile tahliye edilmesine karar verildi, ancak olumsuz hava şartları nedeniyle işlem bugüne ertelendi.

Mahsur kalanların arasında 22 Rusya vatandaşı olduğu belirtiliyor.

1982 yılında üretilen ve Rusya’ya ait olan Akademik Şokalskiy buzkıran gemisi Avustralya'daki bir tur operatörü tarafından işletiliyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×