Amerikan askerleri Estonya'da

Ukrayna krizi sebebiyle Rusya ile ilişkileri gerginleşen ABD, Estonya'ya 150 asker gönderdi. Amari hava üssüne dün inen askerler Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves tarafından törenle karşılandı. Öte yandan İngiltere de Baltık bölgesinde...

Amerikan askerleri Estonya'da
29 Nisan 2014 Salı 14:08

Ukrayna krizi sebebiyle Rusya ile ilişkileri gerginleşen ABD, Estonya'ya 150 asker gönderdi. Amari hava üssüne dün inen askerler Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves tarafından törenle karşılandı. Öte yandan İngiltere de Baltık bölgesinde uçuşlar yapmak üzere Litvanya'ya dört savaş uçağı gönderdi. Rusya'nın Kırım'ı ilhak ederek sınırları dışında askerî faaliyetlere girişmesi eski Sovyet ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya'yı endişelendiriyor.

ABD'nin Tallinn Büyükelçisi Jeffrey D Levine, askerlerini gelişiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Buradaki sınırlara yakın bölgelerdeki duruma karşı ilk cevabın bu olduğunu düşünüyorum. NATO'nun bir sonraki adımının ne olacağını da şartlar belirleyecek." dedi.

Törende konuşma yapan Estonya Cumhurbaşkanı Ilves ise güvenliğin olmadığı bir dünyada güvenlik için transatlantik bağlantıların kendileri için hayatî olduğunu dile getirdi. Ilves, "Bu yüzden müttefik askerlerin topraklarımıza inmesini büyük takdirle karşılıyoruz. Böylece NATO artık gözümüzde daha az soyut hale geliyor ve ittifak kurarken paylaştığımız taahhütler güçleniyor." diye konuştu.

Estonya'ya gelen son birlik de dahil Polonya ve Baltık bölgesine gelen Amerikan askerlerinin sayısı 600'e yükseldi. Yıl sonuna kadar bu sayının korunması bekleniyor.

Baltık ülkeleri 2004 yılından bu yana NATO üyesi olsa da yabancı askerler bölgede ilk kez uzun süreli varlık gösteriyor. CİHAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×