Amerikalılardan Suriyeli mültecilere battaniye ve para yardımı

ABD’nin Viginia eyaletinde faaliyet gösteren Türk derneklerinin öncülüğünde, Fairfax, Loudoun ve Purcellville bölge belediye başkanlarının destekleriyle Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için başlatılan yardım kampanyasında 10 bin battaniye ve 10 bin dola.

Amerikalılardan Suriyeli mültecilere battaniye ve para yardımı
08 Aralık 2013 Pazar 07:58

ABD’nin Viginia eyaletinde faaliyet gösteren Türk derneklerinin öncülüğünde, Fairfax, Loudoun ve Purcellville bölge belediye başkanlarının destekleriyle Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için başlatılan yardım kampanyasında 10 bin battaniye ve 10 bin dolar para yardımı toplandı.

Washington bölgesinde faaliyet gösteren Amerikan Türk Dostluk Derneği ATFA’nın Ekim ayında organize ettiği Türkiye gezisi kapsamında Adana’daki mülteci kampını ziyaret eden ve çok etkilenen belediye başkanlarının, “Biz bu insanlar için ne yapabiliriz?” diye sordukları, mültecilerin havaların soğuduğuna dikkat çekerek battaniye yardımı talep etmesi üzerine belediye başkanlarının hemen harekete geçtiği ve bir aylık süre için 10 bin dolar para yardımı ile 10 bin battaniye hedefi koyulduğu belirtildi.

Battaniyeler, Kuzey Virginia’daki 40 merkezde toplanılmaya başladı. Orta Atlantik Türki-Amerikan Dernekler Federasyonu (MAFTAA) Başkanı Mahmut Yeter ve Pinnacle Academy Okulu Müdürü Mustafa Akpınar da bölgedeki Türk toplumunu yardıma çağırdı. Bu arada dünyanın en büyük taşıma şirketlerinden Maersk, battaniyelerin sevkiyat sponsoru oldu. Kampanya, ABD’nin en prestijli gazetelerinden Washington Post’un yanında birçok yerel gazetede yer aldı.

7 Kasım - 7 Aralık tarihleri arasında sürdürülen kampanya dün itibariyle son buldu. Oakton Bölgesindeki merkezde battaniyelerin paketlenmesi işlemine yardım eden New Jersey merkezli yardım kuruluşu Hizmet Relief Genel Müdürü Osman Dülgeroğlu, ATFA’nın kendileri ile diyaloğa geçerek yardım faaliyeti konusunda destek istediklerini söyledi. Hizmet Relief olarak 10 bin dolarlık bir para yardımı topladıklarını dile getiren Dülgeroğlu, battaniye hedefinin de aşıldığını söyledi.

Battaniyelerin paketleme işleminde belediye başkanlarının da aktif olarak yer alması yardım faaliyetlerine katılanları ayrıca sevindirdi. Fairfax Bölgesi Belediye Başkanı Sharon Bulova, Suriyeli mültecilerin durumunun kendilerine çok dokunduğunu belirterek kendi bögelerindeki insanların yardım etme isteğinden çok memnun olduklarını söyledi. Türk toplumu ile güzel bir dostlukları olduğunu belirten Bulova, yardımlarından dolayı teşekkürlerini iletti. Loudoun Bölgesi Belediye Başkanı Scott York, Suriyeli mültecileri gördükten sonra onlara yardım etmek için birşeyler düşünmeye başladıklarını ve bu yardım kampanyasını başlattıklarını ifade etti. Maersk’in sponsorluğunda taşınan battaniyeler 18 Aralık günü Norfolk Limanı’ndan Türkiye’ye hareket edecek. CİHAN

Amerikalılardan Suriyeli mültecilere battaniye ve para yardımı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×