Amerikalı gazetecinin Rusya’ya girişi yasaklandı

Amerikalı gazeteci David Satter (66), yılbaşı tatili için gittiği Ukrayna’dan yaptığı Rusya vizesini yenileme başvurusu reddedildi.

Amerikalı gazetecinin Rusya’ya girişi yasaklandı
14 Ocak 2014 Salı 11:58

Amerikalı gazeteci David Satter (66), yılbaşı tatili için gittiği Ukrayna’dan yaptığı Rusya vizesini yenileme başvurusu reddedildi.

İngiliz The Guardian’ın haberine göre, Kiev’de bulunan Rus diplomatlar vize yenileme başvurusunun reddedildiğini, Amerikalı gazetecinin Rusya topraklarında bulunmasını uygun görmediklerini ifade etti.

Kiev’de görevli diplomat Aleksi Grubi, Amerikalı gazeteciye, “Yetkili kurumlar Rusya Federasyonu topraklarında istenmediğinize karar verdi. Rusya’ya girişiniz yasaklanmıştır.” dedi.

1969’dan bu yana Rusya ve Sovyetler Birliği’nde gazetecilik yapan Satter, Eylül ayından bu yana da muhalif yayınları ile öne çıkan Radio Free Europe/Radio Liberty’nin danışmanlığını yapıyordu.

RFE/RL sözcüsü Karisue Wyson AFP’ye yaptığı değerlendirmede Satter’in Ukrayna’da yaşanan hükümet karşıtı protestoları izlemesi ve sonrasında Kiev’den dönüş yapmaya çalışması ile başladığını söyledi.

Rusya yönetimi Satter’in vizesinin yenilenmemesi ile ilgili herhangi bir resmi değerlendirmede bulunmadı.

Satter, Twitter’dan yaptığı açıklamada Rusya’ya alınmadığını doğruladı.

ABD'nin Moskova Büyükelçisi Michael McFaul’un, Satter’in vizesinin reddedilmemesi konusunda Rusya Dışişleri Bakanlığı’na başvurduğu, ancak cevap alamadığı belirtiliyor.

The Guardian’ın muhabiri Luke Harding de Şubat 2011’de Rusya’dan sınır dışı edilmişti. Harding Kremlin karşıtı sert eleştirileri ile gündeme geliyordu.

Amerikalı gazetecinin Rusya ve Sovyetler Birliği ile ilgili 3 kitabı bulunuyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×