Almanya'da Müslümanlara, kefenle defin izni verildi

Almanya'nın Baden Württemberg (BW) Eyaleti’nde Müslümanlar, cenazelerini sadece kefenle defnedebilecek.

Almanya'da Müslümanlara, kefenle defin izni verildi
29 Ocak 2014 Çarşamba 20:48

Almanya'nın Baden Württemberg (BW) Eyaleti’nde Müslümanlar, cenazelerini sadece kefenle defnedebilecek. Eyalet Meclisi’nde görüşülmesi beklenen yasa teklifine göre eyalet sınırları içindeki mezarlıklarda defnedilecek Müslümanlara ait cenazelerin tabutlu defin mecburiyeti kaldırılacak ve kefenle defin mümkün olacak.

Yasayla, cenazelerin defnedilmesi için 48 saat zorunlu bekleme süresi de kaldırılıyor. Bu sayede Müslümanların Almanya’da defin oranının artması hedefleniyor. İstatistiklere göre, eyalette hayatını kaybeden Müslümanların yalnızca yüzde 4’ü eyalette defnediliyor. Değişikliğe eyalet meclisinde grubu bulunan CDU, Yeşiller, SPD ve FDP destek verdi.

Yasa değişikliğinin yeni sorunlar ortaya çıkaracağını düşünenler de var. İş güvenliği ve sağlığı gibi sebeplerden dolayı mezara girmenin yasak olmasından dolayı tabutsuz cenazeyi mezara yerleştirmenin zor olacağı iddiası bunların başında geliyor. Kirchheim Belediye Başkanı Uwe Seibold, "48 saat zorunlu bekleme süresi kaldırılıyor. Mezarlar kepçe ile kazıldığı için Noel ve diğer dini günlerde gürültü olacak." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×