Almanya'da kene uyarısı

Almanya’da havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte kene ısırması vakaları da görülmeye başlandı.

Almanya'da kene uyarısı
15 Nisan 2014 Salı 11:58

Almanya’da havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte kene ısırması vakaları da görülmeye başlandı.

Ülkenin kene haritasını çıkaran Robert Koch Enstitüsü (RKI) uzmanları kene ısırmaları konusunda en riskli bölgelerin başta Baden-Württemberg olmak üzere ülkenin güneyinde bulunduğunu açıkladı.

Almanya’da 142 risk bölgesinin tamamını aktualize eden RKI, güney eyaletleri haricinde şu eyaletlerde de kene tehlikesine işaret etti: Orta Hessen (Marburg-Biedenkopf bölgesi), Saarland (Saar-Pfalz bölgesi), Rheinland-Pfalz (Birkenfeld bölgesi) ve Saksonya (Vogtlandkreis bölgesi).

Kene ısırmalarının beyin iltihabı veya omuriliklerde tehlikeli zedelenmelere neden olabileceğini hatta ölüme yol açabileceğini dikkat çeken uzmanlar, kenelere karşı en iyi korunma yönteminin aşı olduğunu vurguladı.

Özellikle Baden-Württemberg eyaletinde yaşayan, çalışan veya buraya tatile gidenlerin keneler konusunda dikkatli olmaları ve tedbirli davranmaları tavsiye edildi.

Kene ısırmasından sonra 20 gün içinde nezle benzeri belirtilerin ortaya çıktığını ardından da yüksek ateş ve halsizlik geldiğinin altını çizen uzmanlar, bu tür durumlarda derhal bir doktora başvurulmasını istedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×