Almanya'da iktidar muhalefete daha fazla hak verecek

Almanya'da Büyük Koalisyon’u oluşturan Birlik Partileri (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), mecliste muhalefete daha fazla hak vermek için harekete geçiyor.

Almanya'da iktidar muhalefete daha fazla hak verecek
13 Ocak 2014 Pazartesi 19:53

Almanya'da Büyük Koalisyon’u oluşturan Birlik Partileri (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), mecliste muhalefete daha fazla hak vermek için harekete geçiyor. İktidar, parlamentoda yeterli çoğunluğu olmamasına rağmen muhalefet partilerinin araştırma komisyonları kurma teklifinde bulunma, özel oturuma çağırma ve açıklama talep etme hakkı gibi demokratik haklarını genişletecek.

Yeşiller ve Sol Parti, Meclis’in yüzde 20’sine sahipken birçok demokratik hakkın kullanılması için yüzde 25 çoğunluk şartının olması ‘denetimsiz iktidar ’eleştirilerine sebep oluyordu. SPD Parlamento Grup İdari Sorumlusu Christine Lambrecht, büyük koalisyon döneminde muhalefetin haklarını genişleteceklerini, iktidarı kontrol için daha fazla imkan sunacaklarını söyledi.

CDU Grup Başkanı Volker Kauder de “Muhalefet, araştırma komisyonu kurulması teklifi verebilmeli." diyerek bunun için ön şart olan yüzde 25’lik çoğunluğun yüzde 20’ye düşürülebileceğini söyledi. Hükümetin çalışmalarını Anayasa Mahkemesi'ne götürmek için yüzde 25’lik çoğunluğun ön şart olduğunu belirten Kauder, bunun anayasada yer aldığını ve bu sebeple değişiklik yapmanın mümkün olmadığını kaydetti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×