Almanya'da e-posta skandalı

Almanya’da 16 milyon kişinin e-mail hesaplarına ait şifreler de dahil olmak üzere özel bilgilerinin çalınmasıyla ilgili bir skandal daha ortaya çıktı.

Almanya'da e-posta skandalı
23 Ocak 2014 Perşembe 16:18

Almanya’da 16 milyon kişinin e-mail hesaplarına ait şifreler de dahil olmak üzere özel bilgilerinin çalınmasıyla ilgili bir skandal daha ortaya çıktı.

Salı günü patlak veren skandalla ilgili tartışmalar sürerken, Federal İçişleri Bakanlığı’na bağlı Bilgi Teknolojileri Güvenliği (BSI) adlı federal kurumun olaydan daha önce haberdar olduğu ortaya çıktı.

BSI Başkanı Michael Hange, konuyla ilgili Tagesspiegel gazetesine itiraflarda bulundu. Hange, olayın boyutlarının araştırılması ve test sayfasının hazırlanarak e-mailleri çalışan kişilere hizmet verebilecek hale gelmesinin zaman aldığını söyledi. Bu nedenle halkı geç bilgilendirdiklerini kaydetti.

Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de Hange’yi savundu ve halkın güvenliği için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Bakan, “NSA konusuna fazla yoğunlaştığımız için diğer yönlerden gelen saldırılarla ilgili ihmalkar davrandık.” şeklinde konuştu.

E-maillere ait giriş bilgilerinin çalışmasından sonra bu e-mail ve şifrelerle internet üzerinden alış veriş yapan veya özel bilgilerini saklayanların tehlikede olduğu bildirildi.

Yetkililer, e-postaları çalınanların acilen şifrelerini değiştirmeleri ve başka internet platformlarında kullandıkları diğer kişisel bilgiler ve şifrelerini de kontrol etmelerini istedi.

Bakanlık, e-postalarının çalındığından şüphelenen kişilerin “sicherheitstest.bsi.de” adlı internet sayfasında kendi durumları hakkında bilgi alabileceklerini duyurdu.

Olaydan sonra hükümet ortakları, siber suçlara yönelik daha sıkı bir hukuki düzenleme konusunu tartışmaya başladı.

Tüketici koruma kurumları da durumu fırsat bilip halkı dolandırmak için sahte e-mail gönderenler konusunda dikkatli olunmasını ve şüpheli durumların yetkililere iletilmesini önerdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×