Almanya’da çocuk parası ‘şartlara’ bağlanıyor

Almanya’da yarından itibaren Romanya ve Bulgaristan’ın da Schengen Bölgesi’ne dahil olması ve serbest dolaşımın başlamasından sonra bu ülkeye büyük bir göç dalgası bekleniyor.

Almanya’da çocuk parası ‘şartlara’ bağlanıyor
31 Aralık 2013 Salı 13:18

Almanya’da yarından itibaren Romanya ve Bulgaristan’ın da Schengen Bölgesi’ne dahil olması ve serbest dolaşımın başlamasından sonra bu ülkeye büyük bir göç dalgası bekleniyor.

Yaklaşık 180 bin kişinin Almanya’ya geleceği söylenirken, Federal Aile Bakanlığı ise, fakirlerin Almanya’ya sadece çocuk parası almak için göç etmesinin önüne geçmek için çalışma başlattı.

Bild gazetesinin ulaştığı ayrıntılara göre, federal ve eyalet uzmanlarından oluşan bir ekibe konuyla ilgili talimat verildi.

Avrupa Birliği ve Almanya Anayasası’nı incelemeye başlayan ekip, fakir Bulgar ve Rumenlerin çocuk parası almasını engellemek için oluşturulacak şartları araştırıyor.

Almanya’da yaşayan Türk aileleri de bağlayacak olan bu şartlar arasında çocuğun Almanya’da ikamet etmesi ve okula gitmesi ilk sırada yer alacak.

ÇOCUK PARASI ALAN BULGAR VE ROMEN AİLELER

Öte yandan Almanya’ya ikamet kaydı yaptırıp çocuk parası alan Romen ve Bulgar ailelerin sayısı Haziran 2013 itibariyle 32 bin 579 bin olarak açıklandı.

Bu sayı Haziran 2012 tarihine göre yüzde 40’lık bir artışa tekabül ediyor.

Bu parayı alan Romen ailelerin çocuklarının yüzde 11,6’sı, Bulgar ailelerin ise yüzde 4,6’sı Almanya dışında yaşıyor.

BULGAR BÜYÜKELÇİ KIZDI

Öte yandan Almanya’nın bu yönde bir adım atacağının duyulması Bulgaristan’ın Almanya Büyükelçiliği’ni de kızdırdı.

Konuyu “popülizm” olarak değerlendiren Bulgar Büyükelçi Radi Naidenov, “Popülizm ve önyargılar Avrupa Birliği idealini yaralıyor.” şeklinde konuştu.

Welt gazetesine konuşan Naidenov, Bulgaristan’ın AB ile görüşmeleri tamamlayıp birliğe üye olduğunu hatırlattı ve kendi ülkesine ayrımcılık yapılmamasını istedi.

Almanya’da yaklaşık 120 bin Bulgarın yaşadığını belirten Büyükelçi Naidenov, bu kiş,lerin yüzde 80’inin lise ya da yüksek okul diplomasına sahip olduğunu öne sürdü. Naidenov, Almanya’daki Bulgarların sadece yüzde 1’inin sosyal yardım aldığını iddia etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×