Almanya'da çalışanlar en çok sırt ağrılarından rapor alıyor

Almanya’da geçen sene rapor alıp işe gitmeyenlerin sayısında artış yaşandı. Sigorta şirketi DAK’ın araştırmasına göre Almanya’da 2013 yılında ilk kez çalışanların yüzde 50,6’sı en az bir kere rapor alarak işe gitmemiş.

Almanya'da çalışanlar en çok sırt ağrılarından rapor alıyor
26 Ocak 2014 Pazar 19:33

Almanya’da geçen sene rapor alıp işe gitmeyenlerin sayısında artış yaşandı. Sigorta şirketi DAK’ın araştırmasına göre Almanya’da 2013 yılında ilk kez çalışanların yüzde 50,6’sı en az bir kere rapor alarak işe gitmemiş. Çalışanların rapor alma sebeplerinin başında ise yüzde 21,5’lik oranla sırt ağrısı gibi kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları geliyor. İkinci sırada yüzde 17,3 ile üst solunum yolları rahatsızlıkları, grip ve nezle gibi hastalıklar geliyor.

Yüzde 14,6 ile psikolojik rahatsızlıklar ise üçüncü sırada yer aldı. Almanya’da geçen sene ayrıca çalışanların yüzde 12,2’si yaralandığı için, yüzde 5,4’ü de sindirim sistemindeki rahatsızlıklar nedeniyle rapor aldı. Yine Almanya’da bu sene kışın uzun sürmesine bağlı olarak öksürük ve üşütme gibi rahatsızlıkların da dörtte bir oranında artığı kaydedildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×